Duch w Hucie, czyli miesięcznica

Odpoczywając dziś w wypoczywalni po kąpieli borowinowej, zauważyłem na tablicy ogłoszeń interesujący plakat, który wygląda tak:
duch w hucie

No i mam zagwozdkę, bo po pierwsze pojęcia nie mam, czy tu jest jakaś huta imienia tego ducha, po drugie nie wiem, czy chodzi o działanie tej huty, czy właśnie onego, a po trzecie co mają do tego wszystkiego gwiazdy morza?

Tak to jest, gdy plakacista nie dba o jasność przekazu, a przecież mieliśmy kiedyś słynną, polską szkołę plakatu, choć niekoniecznie kościelnego.

Na wszelki wypadek od razu informuję, że nie wybieram się sprawdzić o co chodzi, gdyż zupełnie wystarcza mi widok biało-czerwonych flag w żółtych płomieniach tutejszych latarni:
sztandary

To, co jeszcze mi spływa z zatok też jest jakby lekko żółtawe, ale nie będę pokazywał tego czegoś w dniu miesięcznicy, żeby ktoś nie skojarzył moich wydzielin z prezesem, bo bidula i tak już jest kojarzony z kim i z czym  popadnie.

Jutro oczywiście nie ma zabiegów, więc pewnie znów coś opublikuję, póki można.

Pantryś

Pantryjota

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
 1. Jacek napisał(a):

  Słyszałem o różnych fuchach NMP; – a to Gwiazda Zaranna, a to Królowa Polski……itd.itd. ale o tym, że jest Gwiazdą Morza to pierwsze słyszę.
  Jak to człowiek nawet na starość może się czegoś nowego jeszcze dowiedzieć!

 2. Jacek napisał(a):

  A ta Huta Ducha Świętego to widzi mi się, że to jest takie cóś, gdzie wykuwają wierną gwardię wyznawców NMP Gwiazdy Morza.
  Bo wątpię, żeby ktoś tak sam z siebie został takim wyznawcą. Przede wszystkim musiał by wiedzieć o istnieniu takiej Gwiazdy.

 3. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  A do portu zawitał Zawisza Czarny. Stary, trochę zardzewiały i ogólnie nic specjalnego, ale nosi dumną nazwę i służy Harcerzom i nie tylko. W zasadzie każdy może się „przepłynąć” wystarczy, że wpłaci ok 1000zł za bodaj 3 dni rejsu.

 4. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Zapomniałem dopisać, że został zbudowany w Polsce, w stoczni, w której pracował Bolek. Na szczęście poprzednie ekipy nie zmieniły mu nazwy, bo dopiero byłby wstyd.

 5. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Gwiazda Morza to chyba Stella Maris – a to mi się kojarzy jedynie ze słynną aferą:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Afera_Stella_Maris

  A, że czasy się zmieniły to pewnie mają już swoją Matkę Boską.

  A swoją powiązania byłych komuchów z katolicką prawicą są ostatnio w modzie ( vide mój ulubieniec poseł Piotrowicz), więc zupełnie mnie to nie dziwi 🙂

 6. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Masz rację !!
  Że też na to wcześniej nie wpadłem.
  Właśnie dzisiaj przypadkowo przejeżdżełem obok tego kościcioła i akurat trafiłem na nabożeństwo. Była i straż miejska i ratownicy medyczni i policja, a w środku żołnierzyki. którym zdążylem jeszcze zrobić zdjęcie, zanim ksiądz zamknął odrzwia na amen:

 7. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Zaś z perspektywy wygląda ta Huta tak:

 8. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  A z bliska reklamuje swoje usługi tak:

 9. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Mają też dąb papieski nie byle jaki, by wyrosły z żołędzia Chrobrego:

 10. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Co prawda nie jest jeszcze zbyt imponujący, ale za 1000 lat kto wie…

 11. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Jak wiesz, mam pewne doświadczenia związane z hutą i pamietam jak wyglądała . Najwyraźniej trendy we wspólczesnej architekturze przemysłowej się radykalnie zmieniły :))))))))))))) A co do dębu, to dobrze, że wyhodowany z żołędzia Chrobrego, a nie z żołędzi, bo strach nawet pomyśleć jak by mógł wyglądać :)) Przepraszam, że ten dowcip taki trochę bardziej koszarowy, ale to w nawiązaniu do tych żołnierzyków na zdjęciu :))))))

 12. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Jak mniemam, chodzi Ci o żołądź męską w tym kontekście? 🙂
  I pewnie wyobraźnia coś ci tam podpowiada, jak Cię znam 🙂

 13. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Co do architektury, to akurat mogę sobie wyobrazić, że z miejsca po środku, tam gdzie są drzwi, wydobywa się surówka z pieca, którego komin góruje nad hutą.
  Wydobywa się i spływa w te klomby i pod dąb, a suweren bije brawo.

 14. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Dobrze mnie znasz, Pantrysiu 🙂

 15. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Prawie z autopsji 🙂

 16. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  „Prawie” robi dużą różnicę 🙂

 17. Eva70 napisał(a):

  Pantrysiu Drogi – dziękuję Ci za te świadectwa pobożności narodu naszego z dalekiej Ustki, w której kiedyś spędziłam nieudane wakacje. Pozwalam sobie niektóre zdjęcia udostępnić moim znajomym na Fb, mam nadzieję, że nie będziesz miał mi tego za złe. Zawsze wierna zaglądaczka Eva70. 🙂

 18. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Eva70,

  F/B to zło wcielone, ale dobrze wiesz, że masz wszelkie zgody.

 19. Eva70 napisał(a):

  Pantryjota,

  Może to i zło wcielone, ale mnie tam jest dobrze – mam grono przyjaciół, z których większość znam z realu, wszelkie rafy staram się omijać, a niekiedy mam możliwość wyładować wściekłość. 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 20. Eva70 napisał(a):

  Pantryjota,
  Jeśli chodzi o Fb, to ja swoją na nim obecność uzasadniłam krótko, ale przytoczę Ci szerszą wypowiedź jednej z moich facebookowych znajomych, z zawodu psychologa klinicznego:
  „…Część ludzi odradzało mi FB, bo to: inwigilacja, albo przechwalanie się nowym domem, samochodem. Może też tak na fb bywa, że ludzie głównie piszą, co i gdzie jedli, czy co sobie kupili, ja na fb takich znajomych nie mam. Choć moich najbliższych realnych przyjaciół też tu nie ma, bywają przy stole w moim domu. A inwigilacja? Każdy pisze o sobie ile i co chce, więc czasem większa bywa ta „sąsiedzka” . Dla mnie FB to świetna przestrzeń do wymiany myśli, poznawania nowych lub bliższego poznania, wcześniej pobieżnie znanych, ciekawych ludzi, uczenia się o tym czego nie wiem, poznawania sztuki, interesujących konwersacji, humoru i zabawy. To jakby „drugie życie”, choć to w realu nie polega na stawianiu pasjansów … Również bardzo cenię i lubię wielu moich fejsbukowych znajomych, więc z przyjemnością przesyłam im buźki i serduszka .”

  Myślę dokładnie to samo. A Twoje zdjęcia i teksty, które przytaczam bardzo się moim znajomym podobają! 🙂

Dodaj komentarz