Ele mele

Istnieje nieco już zapomniana rymowanka dla dzieci o zagadkowym tytule „Ele mele dudki” i jeszcze bardziej zagadkowej treści. Dokładniej zaś mówiąc istnieje kilka wersji tejże rymowanki, w której lejtmotywem jest fraza „Ele mele” oraz słowo „dudki”.

Ele mele dudki

Gospodarz malutki

Gospodyni jeszcze mniejsza

Ale za to obrotniejsza

 

Słowo dudki staje się zrozumiałe najpóźniej wtedy, gdy bacy płacimy za nocleg. Oznacza ono bowiem w okolicach grodu Kraka „pieniądze”. Natomiast owo tajemnicze „Ele mele” okazuje się być polską wersją nazwy postaci Eega Beeva z komiksu Walta Disneya. Ta postać towarzyszy czasem myszy.

Eega_Beeva

Postać ta wygląda tak, jak na załączonym obrazku i jest generalnie zabawna. Jej mimika, jej postawa i zachowania są śmieszne, gdyż stara się być przezornie sprytna, by nie rzec cwana. Dużo i gromko mówi piskliwym głosikiem i szybko się przemieszcza, ale mimo tych niewątpliwych zalet zawsze jest postacią występującą w tle, przede wszystkim ustępuje pola myszce Mickey.

Drugim lejtmotywem jest obrotność. Bardziej obrotna jest wprawdzie gospodyni, ale nie oznacza to, iż gospodarz nie jest obrotny. Słowo obrotny ma różne konotacje. Przede wszystkim słowem tym określa się zazwyczaj kogoś, kto sobie radzi, a zatem kogoś zaradnego. Jednak słowu „obrotny” towarzyszy też taka nieładna cecha, którą można określić jako efekt obracania się. Jeśli zatem ktoś jest obrotny, to oznacza to, że potrafi się obracać. Potrafi się zatem zachować na salonach, ale także potrafi się ustawić zawsze z wiatrem. Idzie zatem tam, dokąd ktoś go popycha, gdzie może się spodziewać wymiernych korzyści stosunkowo niewielkim kosztem. W cytowanych rymowankach ta negatywna cecha zdaje się przeważać, gdyż „gospodarz jest malutki”, a zatem jest małym, obrotnym, bądź obrotowym cwaniakiem.

Obok stosunkowo neutralnych w wymowie rymowanek o malutkim gospodarzu istnieją też takie, które są żartobliwie niepochlebne, co nieźle świadczy o ambicjach edukacyjnych starszych pokoleń Polek i Polaków. Dzieci należało bowiem edukować w taki sposób, by były przygotowane na najgorsze.

Ele mele dudki

Gospodarz malutki

Gospodyni garbata,

A córeczka smarkata

z wykształcenia i zamiłowania filolog, co według Platona oznacza miłośnika naukowej dyskusji. Wszelako mogę też nienaukowo.

Kategoria: Kultura i sztuki wszelakie (2)

Dodaj komentarz