O cudzych długach…

Na wstępie, z góry przepraszam, jeśli są tu obecni spadkobiercy przedwojennych właścicieli kamienic, obiektów przemysłowych, latyfundiów itp., bo przedstawię niniejszym stanowisko osoby, która spadkobiercą takowym nie jest.

W jednym z moich ulubionych portali znajduję dzisiaj takiego właśnie newsa:

http://natemat.pl/231749,patryk-jaki-chce-wygrac-wybory-w-warszawie-ustawa-reprywatyzacyjna

Jeśli ja dobrze rozumiem, Jaki postanowił na swoją kampanię wyborczą w Warszawie wydać  jakieś drobne 10-15 mld podatniczych pieniędzy:

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,koszt-ustawy-reprywatyzacyjnej-brto-nawet-15-miliardow-zlotych,244203.html

Twierdzi, że w ten sposób zapobiega jakimś patologiom i raz na zawsze rozwiązuje problem roszczeń dotyczących mienia zagarniętego przez komuchów za sprawą  Ustawy Bieruta.

Oto , zatem, mój punkt widzenia:

 1. Pan Jaki nigdy nie dopuścił do wiadomości, że nie wydaje pieniędzy PAŃSTWOWYCH, ponieważ , zgodnie z tym co mówił umysł daleko tęższy, niż pana Jakiego, a mianowicie Margaret Thatcher, PAŃSTWO ŻADNYCH PIENIĘDZY NIE MA, mają je podatnicy. Jak przeliczyć ile to wypada na głowę jednego podatnika ( optymistycznie liczę, że jest to jakieś 20 mln ludzi) to niby kwota niewielka bo ok. 750 pln. Moje pytanie jednakże jest inne: Dlaczego JA  mam płacić za cudze długi, bo przecież JA OSOBIŚCIE  żadnej korzyści z tego, że jakaś tam kamienica na świeżo przemianowanej ul. Lecha Kaczyńskiego w takiej np. Łodzi zostanie przejęta przez państwo, zamiast wrócić do prawowitych spadkobierców? No… może nie do końca. Wszakże jestem Polką, więc nieobce mi to uczucie satysfakcji, że ktoś zamiast kamieniczki raptem (zyg, zyg marcheweczka) 20% jej wartości dostanie.
 2. Jak już przyjdzie do podpisywania tych umów z państwem, szybko się towarzycho zorientuje, że przecież kościół otrzymał 100% zwrotu wartości swoich dóbr przedwojennych, żeby nie powiedzieć, że czasami i więcej. Stało się to ze wsparciem państwa w postaci słynnej komisji -do -spraw- itd.  A jak już się zorientuje, to zaleje sądy polskie i europejskie fala pozwów o wyrównania, bo przecież ponoć równi jesteśmy wobec prawa.  Dla mnie może to oznaczać już wielokrotność owych 750pln. Jaki będzie to miał w d…ie, bo za zasługi go już wtedy wyślą do Europarlamentu, ale ja  ten dług spłacać będę.
 3. No i na koniec, jaką mam gwarancję od Jakiego (ależ ładna gra słów mi wyszła) , że następni nie wpadną na pomysł, żeby te wykupione przez PODATNIKA domy i latyfundia sprzedać na preferencyjnych warunkach ( na przykład za 20% wartości) swoim partyjnym kolegom w ramach NAGRODY ZA CIĘŻKĄ PRACĘ. Takie historie u nas już też historia zna!!!

Głosować mi w Warszawie nie wolno, ale zatem do wszystkich Warszawiaków apel mam, żeby zamiast wpaść w euforię, najpierw sobie to wszystko podliczyli , a potem panu Jakiemu środkowy palec pokazali!

Krakowianka Jedna

Wielbicielka SuperRedaktora, niepoprawna pesymistka, nieobliczalna "rycząca -tka", filolożka, ale w przeciwieństwie do Samueli, nie z zamiłowania, a z przypadku.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
 1. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Ja natomiast chciałbym, aby ktoś kompetentny ustalił wreszcie kiedy Państwo Polskie istniało, a kiedy nie i w związku z tym, które jego działania mają dziś moc wiążacą prawnie, a które nie,
  Np. taki przykład( daty i godziny wzięte z sufitu): legalne państwo było od 16 czerwca 1945 od godz 15.00 do 18 lipca 1945 godz. 17.30, następnie od 13.01.1948 itd, itp.
  Piszę to dlatego, iż po pionierskich sztuczkach niejakiego Żaryna z pojawianiem się i znikaniem polskiej państwowości na przestrzenie ostatnich kilkudziesięciu lat, jakiś porządek w tym rozgardiaszu egzystencyjnym byłby wskazany,
  Nawet bardzo!
  😉

 2. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  McQuriosum,

  No tak, masz rację, tym bardziej, że gdy takie zawłaszczanie majątków miało miejsce wtedy, gdy Polska nie istniała, to ja jako Polka nie jestem nikomu nic winna. A jeśli wtedy, gdy się urodziłam nie było państwa polskiego, to ja nie jestem właściwie Polką i też nie jestem nikomu nic winna 😉

 3. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  nie byłbym takim optymistą, że skoro Państwo nie istniało, to nie jesteś obywatelem Polski, świadomym swych praw i obowiązków.
  Tak, obowiązków, albowiem , jak mawiał poeta: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.”
  Jeśli nie pamiętasz abyś obywatelstwa się zrzekała lub tegoż obywatelstwa Cię pozbawiono, to jeśli Twoi Rodzice takowe posiadali ( a zapewne posiadali dobre, solidne przedwojenne obywatelstwo ) to – niestety (?) – jesteś Polką i tyle, więc zrzutka na różne pisowskie „jakizmy” solidarnie Cię obowiązuje i bulić trzeba!
  Czyli wygląda na to, że bez adwokata się nie obędzie.
  😉

 4. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  McQuriosum,

  A ja sobie myślę, że skoro pisiaki arbitralnie pozbawiają stopni generalskich i honoru, to nic nie stanie na przeszkodzie, żeby w przyszłości pozbawić kaczora naszego obywatelstwa i skazać go na banicję. Jeśli żaden kraj nie zgodzi się przyjąć wyrzutka, poprosimy Ruskich, żeby zrobili z niego drugiego polskiego kosmonautę i jestem gotów zrzucić się na one way ticket.

 5. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Pantryś,

  Los praesessimmusa chyba nie powinien budzić wątpliwości, ale po co narażać się na koszta? Wystarczy pogadać z Elonem Muskiem, ten z chęcią zamiast kukły wyekspediuje w kosmos coś bardziej realistycznego za darmo, a może nawet z lekką gratyfikacją dla Narodu który ma takie poczucie humoru.

 6. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  McQuriosum,

  A ja sobie myślę, że skoro państwo nie istniało, to i obywatelstwo nie istniało, a zatem bezpaństwowcem jestem. Inna sprawa, to,że skoro nie istniało tutaj państwo polskie, to może istniało jakieś inne. Biorąc pod uwagę uwarunkowania historyczne i geograficzne, to mogło by być albo „na bogato” albo bardzo śmiesznie. Ale wtedy tak, czy inaczej zrzucać się na „jakie” państwo nie mam powodu. Chyba, że to państwo „na bogato” premier przypisze III Rzeszy i wtedy reparacje płacić każe. Zatem skłaniam się bardziej ku uwarunkowaniu geograficznym i chętnie poddam się „lasce nebeskiej” i na kanapki położę „paradajky” 🙂 Nie daj wszakże Boże, co by sąsiedzi przypomnieli sobie o nas w 1969 w ramach swojej polityki historycznej…

 7. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  mam wrażenie, że bezdyskusyjne w takim razie mogłoby być uzyskanie obywatelstwa polskiego zgodnie z zasadą krwi/Ius Sanguinis ( Dziecko nabywa – z mocy prawa – obywatelstwo polskie przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce czy za granicą. (Art. 14 pkt 1ustawy o obywatelstwie polskim).
  Taki sposób rozumowania przyswiacal mojemu wcześniejszemu wywodowi. W związku z powyższym zasada terytorium/Ius Soli nie musi być więc podstawą do uzyskania ( posiadania ) obywatelstwa polskiego.Gdyby Państwo Polskie nie istniało, gdybania nasze byłyby bezprzedmiotowe, ale skoro od niedawna sobie zaistnialo, to sorry Winnetou., taki mamy klimat.. 😉

  PS

  Sąsiedzi mają jeszcze w zanadrzu wspólny z Hitlerem najazd i rozbiór Czechosłowacji, a to raczej nie była zwykła „braterska” pomoc jak w ’68.

 8. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  McQuriosum,

  No to wychodzi na to, że muszę pozostać przy tym środkowym palcu… niestety.

 9. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Środkowy palec z racji długości można też wykorzystać twórczo i ku pokrzepieniu.

 10. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Pantryjota,
  Zostawiam bez komentarza :))))))))))))))))))

 11. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Prawdziwa dama zawsze wie jak należy się zachować!
  Szacunek!
  😉

 12. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Brak komentarza jest w tym wypadku symptomatyczny 🙂

 13. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  McQuriosum,

  Dzieki, i wbrew temu co pisze Pantryjota, SYMPTOMATYCZNE jest tutaj tylko to „:))))))))))))”. A mianowicie jest to symptom tego, że go po prostu bardzo lubię i dlatego WYBACZAM, jak małemu chłopczykowi. 🙂

 14. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Pantryjota,

  Patrz wyżej 🙂

 15. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Powiem więcej, choć ogólnie i bez pokazywania palcem:

  Ku pokrzepieniu można wykorzystać dowolną ilość palców, tylko warto zadbać o paznokcie, czyli żeby za długie nie były no i żeby brudu za nimi też nie było.

 16. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Pantryś,

  brniesz Kolego, oj brniesz…;-)

 17. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  McQuriosum,

  To tylko wprawki przed zapowiadanym już jakiś czas temu eseju o seksie w czasach zarazy.

 18. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Pantryjota,

  myślisz, że temat chwyci, że kogoż zainteresuje?
  😉

 19. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  McQuriosum,

  Pojęcia nie mam, ale Krawcową raczej nie 🙂

 20. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Co innego Noctorama, bo nie każdy wie, jak to jest z Hindusem.

 21. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Krawcowej to bym jeszcze nie skreślał, natomiast ja osobiście wątpię, żeby ta wiedza ( jak to jest z Hindusem ) na coś mi się przydała, albowiem cuś jakby konserwatywny w tych sprawach jestem….

 22. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  A z Hinduską? Albo z Izraelitką? Chyba nie jesteś rasistą?

 23. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  a uchowaj Bobrze, uchowaj!

 24. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  No to ja was chłopaki z tym tematem zostawiam :))))

 25. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  W sumie słuszna decyzja, gdyż odnoszę wrażenie, że nieco odbiegliśmy od meritum. Niemniej jednak uważam, że nowoczesna kobieta nie powinna się czerwienić myśląc o własnych palcach, a już o cudzych to w ogóle.

 26. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Nowoczesna to historia … A swoją drogą, zupełnie nie rozumiem dlaczego miałabym się rumienić??? 😉

 27. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  No wiesz, palce grzebalce :))

 28. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  To jeszcze nie jest powód do rumienienia się :))))) Rym… cym, cym…

 29. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Krakowianka Jedna,

  Honi soit qui mal y pense, nieprawdaż?
  😉

 30. Pantryjota Pantryjota napisał(a):

  McQuriosum,

  Zwracam uwagę, że koleżanka Krakowianka jest filologiem angielskim, a nie jakimś innym.

 31. Krakowianka Jedna Krakowianka Jedna napisał(a):

  Pantryjota,

  Koleżanka Krakowianka dała radę :)) Brawo McQuriosum!!!

 32. McQuriosum McQuriosum napisał(a):

  Pantryś,

  wydaje mi się, że filolog angielski nie ma problemów z tym starofrancuskim zwrotem…
  „May he be shamed who thinks badly of it” or „Shame be to him who thinks evil of it” or „Evil (or shame) be to him that evil thinks.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Podwiązki#/media/File:GarterInsigniaBurkes.JPG

Dodaj komentarz

Zaloguj się