Spieszmy się oglądać katedry…

Kiedy w 1981 koczowałem na kampingu w Paryżu, z braku lepszego zajęcia zwiedzałem trochę ten Paryż i siłą rzeczy odwiedziłem też słynną katedrę, która właśnie płonie i się wali, jak nie przymierzając, jakiś WTC. Przetrwała kilkaset lat, ale zdaje się, że właśnie przechodzi do historii jako byt materialny, bo nie sądzę, żeby ktoś się podjął odbudowy, a jeśli nawet, to już nie będzie oryginał, tylko coś jak nasza Starówka.

Myślę sobie, że ten pożar to kara boska za to, że od dawna nikt się w niej nie modlił, bo katedry budowano przecież na chwałę Pana, a nie po to, żeby jacyć turyści po nich łazili i robili zdjęcia. Może to być też kara za wszystkie grzechy kościoła i z pewnością pojawi się podejrzenie o podpalenie przez muzułmańskiego spawacza, choć równie dobrze mógł to być nasz fachowiec po kilku głębszych, gdyż nic tak nie wzmacnia poczucia więzi z absolutem, jak Absolut golnięty z małpki na rusztowaniu. Biorąc pod uwagę fakt, że u nas ostatnio też palą się kościoły, należy chyba powołać jakąś europejską komisję p.poż, która swoje prace skoncentruje właśnie na obiektach religijnych, bo choć u nich to głównie budowle służące celom turystycznym, to u nas jeszcze mają inne przeznaczenie, co prędzej czy później może doprowadzić „efektu Jedwabnego”. Jak  jak widać na przykładzie Notre-Dame, nie tylko stodoły potrafią efektownie płonąć. Z tym, że przeciętną stodołę buduje się zdecydowanie krócej niż 100 lat, nawet, jeśli jest to wypasiona stodoła ministra PiS.

A poza tym ciekawe jest, że ten pożar wybuchł akurat w dniu premiery 1 odcinka ostatniej serii Gry o Tron. Tzn. polskiej premiery, bo zdaje się, że reszta świata obejrzała film wczoraj. Ja właśnie zaraz idę oglądać, więc na tym kończę i pojawię się pewnie dopiero 22 kwietnia.

Pantryś

 

Pantryjota

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
 1. Samuela Samuela pisze:

  Ponoć to Pan Bóg się zdenerwował na laicką Francję i podpalił katedrę swojej mamusi. Na szczęście chyba ocalała oryginalna korona cierniowa, którą Jezus miał na głowie, gdy wisiał na krzyżu w XIII w.
  „Jeśli się nie nawrócimy spłoniemy wszyscy”
  Tomasz Terlikowski

 2. Pantryjota Pantryjota pisze:

  Samuela,

  Polska Ambasada potwierdza informacje o polskiej kaplicy: ocalono obraz Matki Bożej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-pozar-katedry-notre-dame-w-paryzu-na-zywo,nId,2939308#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  Co za ulga !
  Ciekaw jestem tylko, co podarował nasz papież katedrze. Może ząb mądrości?

 3. Avatar Kfiatushek pisze:

  Sporo zabytków płonie w trakcie remontów. Niedawno w centrum Zurychu spłonął zabytkowy dom będący w trakcie prac renowacyjnych.

  https://youtu.be/hZxuEmlpdJc

  Nie wiem, ile kościołów spłonęło podczas remontów, ale chyba sporo. W trakcie remontu wybuchły pożary w 2015 roku katedrze w Gorzowie i w 2005 roku w kościele w Gdańsku. Podobno wyłączane są czujniki dymu w trakcie prac remontowych, bo by ciągle sygnalizowały pożar (a właściwie dym). Remonty starych domów są „pyłogenne”…

Dodaj komentarz