Zmiany i modyfikacje na forum – Listopad 2016

Szanowni Państwo,

Jak już wcześniej informowałem, w ostatnim czasie prowadzone były na stronie  dość poważne i pracochłonne prace, związane z aktualizacją skryptu WP, wtyczek, a także ze zmianami, które postanowiłem wprowadzić po ponad 2 latach funkcjonowania portalu, a jeszcze przed swoimi urodzinami, zresztą bardzo okrągłymi.

Część z tych prac wykonałem sam i zajęło mi to mnóstwo czasu, ale wiele zmian wymagało zaangażowania informatyka, do czego przymierzałem się już od dawna, ale wcale nie było łatwo znaleźć osobę chętną i kompetentną. Fachowiec miał o tyle utrudnione zadanie, że musiał po kimś „poprawiać”, co czasem bywa bardziej uciążliwe i kosztowne, niż tworzenie strony od zera. Niestety nie udało się dokonać niektórych planowanych zmian, bo wymagałoby to ogromnej ilości przeróbek, a na to po prostu mnie nie stać. Niemniej jednak pewne korekty zostały wprowadzone i sądzę, że jest lepiej niż było.  Niżej opiszę wprowadzone zmiany, ale najpierw kwestia „formalna” :

Osoby wchodzące na stronę po raz pierwszy, widzą na samej górze komunikat o wykorzystywanych przez nią plikach cookie, gdyż taki jest wymóg prawny. Można zapoznać się uwagami na ten temat klikając w komunikat w pasku, a po kliknięciu na znacznik z prawej strony pasek zniknie i nie pojawi się więcej, aż do czasu wyczyszczenia pamięci przeglądarki.

A teraz już konkretne modyfikacje:

Zacznę może od samego dołu, czyli o tzw „stopki”. Jak widać, zmienił się nieco jej układ, dodany został link „wsparcie” i zastrzeżenie o konieczności uzyskania zgody na publikowanie zamieszczonych tutaj treści w innych mediach. Co prawda podobne uwagi zawarte są we wspomnianych „warunkach cookies”, ale uznałem za niezbędne umieszczenie tej informacji w bardziej widocznym miejscu. Jednym z powodów było to, że odnalazłem w sieci kilka notek sygnowanych moim nickiem, które zostały umieszczone na takich stronach, że gdyby nie fakt, że zostały „ściągnięte” z portalu salon24.pl a nie stąd, z pewnością bym interweniował, bo nie mogę sobie pozwolić na to, żeby być kojarzonym z takimi miejscami.

Wszystkie linki ze stopki widoczne są zarówno dla zalogowanych jak i nie zalogowanych gości, dzięki czemu osoba, która nie jest zarejestrowana na forum, może np. skontaktować się z administracją, a do tej pory było to niemożliwe, co praktycznie niemal wykluczało możliwość rejestracji nowych użytkowników.

Motto pozostawiłem bez zmian, bo uznałem, że jest doskonałe ,  a nieznaczna modyfikacja treści linku „o mnie” pewnie przejdzie niezauważona, więc wspominam o tym tylko dla formalności, której zazwyczaj powinno stawać się zadość.

Przechodząc na górę strony widzimy, że główny układ z 12 zakładkami się nie zmienił, bo moim zdaniem pomysł się sprawdził i należało jedynie zmodyfikować ich opisy – zarówno te widoczne od razu, jak i te, które pokazują się po najechaniu myszką na poszczególne pola. Myślę, że nowe opisy są bardziej jednoznaczne i ułatwią poruszanie się po tematach, szczególnie nowym użytkownikom.

Uwaga! Nazwy zakładek wyświetlane w trakcie przeglądania notek i w panelu ich edycji są wyświetlane w formie skrótowej w porównaniu do tych, które widoczne są w okienkach na stronie głównej i dodatkowo w nawiasie podany jest numer porządkowy zakładki.

Nie ma potrzeby dokładnego omawiania wszystkich  zmian opisowych, bo każdy może je obejrzeć sam, ale szczególną uwagę chciałem zwrócić na zakładkę nr 1, do tej pory nie wykorzystywaną. Przeznaczyłem ją teraz dla osób, które odwiedzają to miejsce po raz pierwszy i zamieściłem w niej dwa wpisy, które będą tam umieszczone na stałe i z którymi powinien zapoznać się każdy potencjalny użytkownik tego portalu.

Zakładka 12, czyli ta, w której znajduje się ten wpis, pełni taką funkcję jak do tej pory, przy czym usunąłem z niej kilka notek, które się zdezaktualizowały,  a jedną przeniosłem do zakładki nr 1, bo uznałem, że tam jest dla niej właściwe miejsce:

http://pantryjota.pl/wpis-powitalny/

Zachęcam również  do zapoznania się z poniższą notką, bo zawiera informacje dotyczące funkcjonowania forum, w tym znacznie bardziej rozbudowana część „techniczną” niż w jej poprzedniej wersji:

http://pantryjota.pl/informacje-administracyjne/

Warto tam zerknąć również z tego powodu, że jasno i jednoznacznie określiłem jakie są możliwości rejestracji na forum nowych użytkowników, co do tej pory było kwestią dość „enigmatyczną” i wiele osób zwracało mi na to uwagę.

Przypominam, że po kliknięciu w dowolną z zakładek i przesunięciu ekranu w dół, pojawia się poniżej lista wszystkich notek  przypisanych do niej tematycznie, które wyświetlane są w porządku chronologicznym.

Oprócz zmian w opisach zakładek, zmieniłem również tekst, który umieszczony jest po prawej stronie logo strony i wzbogaciłem go o dwa linki – jeden prowadzi  do notki dla początkujących z zakładki nr 1 o której wspomniałem wyżej, a drugi do regulaminu, który normalnie dostępny jest również w stopce.

Jeszcze taka mała uwaga odnośnie tego, że w niektórych miejscach pojawiają się angielskie opisy zamiast polskich. Będę się starał to poprawić, ale póki co bardzo wykosztowałem się na te wszystkie, pozornie może mało widoczne zmiany, a akurat to sprawia dość spory kłopot informatykowi, a każda godzina pracy kosztuje niemałe pieniądze, więc na razie jest jak jest. Podobna uwaga dotyczy zakładki nr 7, z której w trakcie aktualizacji skryptu zniknął przypisany jej numer. Okazało się, że jego przywrócenie to bardzo kłopotliwa sprawa, więc chyba zostanie bez numeru, co dodatkowo ją wyróżni.

To z grubsza wszystko, co udało mi się wprowadzić na tym etapie i mam nadzieję, że mój wysiłek zostanie odpowiednio doceniony. Oczywiście chętnie wysłucham ewentualnych uwag na temat funkcjonowania forum, ale w dającej się przewidzieć przyszłości raczej nie przewiduję kolejnych modyfikacji. Chyba, że nagle się wzbogacę, ale na to za bardzo nie liczę, bo co nagle, to po bobrze, a to wcale niedobrze.

Z wyrazami szacunku i nadziejami na jeszcze lepszą zmianę w przyszłości

– Wasz Pantryjota

 

Pantryjota

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Ważne komunikaty (12)

Dodaj komentarz