4 lata z Pantryjotą na dobre i z nadzieją na jeszcze lepsze

Kochani, Szanowni, Drodzy i wszyscy niewymienieni, co nie oznacza, że pomijani z okazji.

Szczególna kalendarzowa „koincydencja” spowodowała, że 4 rocznicę istnienia naszego forum obchodzimy nie tylko w Prima-Aprilis, ale również dokładnie w pierwszy dzień chrześcijańskich Świąt Wielkiej Nocy, które jak wiadomo, są świętami ruchomymi. Wedle ludowych klechd przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w tym dniu rzekomo doszło do czego doszło i  dalekosiężne konsekwencje tych bajdurzeń odczuwamy do dziś. Osoby, które poczuły się urażone takim postawieniem sprawy niech lepiej nie czytają trzech następnych akapitów, bo będę eskalował.

Sądzę, że fakt powołania do życia tego forum także jest aktem swoistej kreacji kogoś, kto mógłby się zwrócić do swoich „wyznawców” słowami swojego imiennika Piotra, zmieniając tylko jedno słowo w nawiasie kwadratowym:

Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bobru] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

Czujecie się tak, moi drodzy? Jeśli nie, to oznacza tylko, że jeszcze nie spłynęła na was łaska Bobrza, ale bądźcie ufni i pełni nadziei, a będzie wam to dane jak to jajco holenderskie  blues, które od biedy mogłoby być również jajcem wielkanocnym:

Myślę, że nasze forum to też twór na kształt Salonu Niezależnych, gdyż nie zależymy od nikogo oprócz mnie, no ale to się przecież nie liczy.

Wczoraj, kiedy pisałem tę rocznicową notkę, żona zaproponowała na obiad jajka sadzone i jakież było moje zdumienie, gdy okazało się, że dwa z nich pod rząd miały podwójne żółtka, co widać na załączonej fotografii, a żeby wypełnić galerię w poziomie, pokazuję jeszcze sernik i szarlotkę, tuż po wyjęciu z piekarnika:

4 żółtka w dwóch jajkach jako żywo kojarzą się z naszym jubileuszem, ale może to wyłącznie moje wrażenie, bo mnie się podobno wszystko z jednym kojarzy.

A teraz kilka informacji o charakterze ogólnym i na początek zawiadamiam, że przez cały okres świąteczny otwarte będzie okienko rejestracji nowych użytkowników, co jest gestem dobrej woli admina wobec tych osób, które chciałyby się tutaj zalogować na nieco innych zasadach, niż jest to przyjęte na forum Pantryjoty. Proszę tylko przed rejestracją zapoznać się z regulaminem i notką w zakładce nr 1.

Jeśli chodzi o statystyki,  które czasem omawiam na portalu, to zainstalowałem niedawno specjalny moduł, który pozwoli mi na bardzo dokładne określanie wielu parametrów aktywności uczestników, łącznie z geograficzną analizą miejsc, z których użytkownicy się logują. Póki co jednak podam, że na forum jest już ponad 1200 notek i ponad 21 tysięcy komentarzy. Ale bez obaw – parametry serwera pozwalają na wiele więcej i nie sądzę, żeby kiedykolwiek zabrakło miejsca na dyskach, a jeśli nawet, to zawsze można wykupić większy pakiet. Jeśli chodzi o statystki tegoroczne, to ilość odsłon systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc i w marcu mieliśmy ich bez mała 6 tysięcy, przy czym przypominam, że wejścia admina nie są zliczane.

Jak już wcześniej pisałem, forum przeszło pewne zabiegi konserwacyjne, częściowo sfinansowane z dobrowolnych datków przekazywanych przez dobrych ludzi, którym oczywiście chciałbym jeszcze raz podziękować z tego miejsca za udzielone wsparcie. Niestety, okazało się, że większe zmiany, które początkowo planowałem (np. wprowadzenie dodatkowych „ekstra” funkcjonalności ) jest bardzo kłopotliwe i pracochłonne i musiałoby się wiązać z wydatkowaniem dużych z mojego punktu widzenia funduszy, na co póki co mnie nie stać. Oczywiście nie oznacza to, że zupełnie „odpuszczam” i jedna z nielicznych zmian, które stosunkowo łatwo mógłbym wprowadzić, to instalacja dodatkowego edytora tekstu, który dostępny byłby w okienku komentarzy. Może to wyglądać np. tak:Poddaję więc ten pomysł pod dyskusję, i jeśli Państwo uznacie, że warto, moduł zostanie niebawem zainstalowany.

Kolejną kwestią jest umożliwianie bezpośredniego kontaktu między użytkownikami portalu na ich osobistą prośbę. Informuję więc, że jako admin posiadam oczywiście dane kontaktowe użytkowników, w postaci ich adresu mailowego użytego w trakcie rejestracji i mogę je udostępnić zainteresowanym osobom. Mogę również podać inny mail kontaktowy, o ile dana osoba wyrazi takie życzenie. Wymagam jedynie „pisemnej” deklaracji o chęci uzyskania adresu użytkownika i potwierdzenia z drugiej strony, że dana osoba wyraża na to zgodę.

Przy okazji dodam, że adres mailowy to jedyna informacja o  użytkowniku, którą dysponuje administracja portalu, gdyż rejestracja na forum nie wymaga podawania żadnych „wrażliwych” danych, w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych.

Co prawda już o tym informowałem, ale powtórzę jeszcze raz, bo być może komuś umknęło:

Zrezygnowałem z pomysłu usunięcia kont tych użytkowników, którzy zarejestrowali się na forum i nie wykazali tutaj żadnej aktywności. Przyznałem bowiem rację osobom, które przekonywały mnie, że to nie jest dobry pomysł, bo nie powinienem arbitralnie decydować za kogoś, czy chce mieć nadal potencjalną  możliwość pisania tutaj, czy nie. Tak więc konta zostają, a co z tego wyniknie, przyszłość pokaże.

Jeszcze mała uwaga w kwestii forumowych avatarów:

Przypominam, że jest możliwość dodania do konta dowolnego obrazka, który będzie wyróżniał użytkownika, co ma znaczenie głównie estetyczne, ale można również coś przez taki avatar wyrazić, więc zachęcam do korzystania z tej możliwości.

A teraz już końcowe podsumowanie:

Cztery lata istnienia prywatnego, niekomercyjnego,  sieciowego forum dyskusyjnego to w skali „kosmicznej” (i nawet krajowej) niewiele, ale biorąc pod uwagę „efemeryczność” tego rodzaju tworów można uznać, że również wcale nie tak mało i mam nadzieję, że forum przetrwa jeszcze co najmniej kolejne cztery sezony, a ja wówczas będę już emerytem, być może z jakimś odznaczeniem państwowym, o ile nowe władze uznają, że jestem zasłużony dla pantryjotyzmu, choć niestety zabraknie mi już czasu na takie dokonania, jakie były udziałem moich dwóch dziadków.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że dzień jest szczególny i że większość z Państwa nie będzie miała dzisiaj „głowy” do pisania na forum, więc kończąc już ten rocznicowy wpis chciałbym tylko życzyć wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt, które każdy obchodzić będzie w zgodzie z własnym sumieniem i zgodnie z tradycjami,  przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pantryjota

A to jeszcze kilka zdjęć z drugiego dnia Świąt:

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Ważne komunikaty (12)
 1. Kfiatushek pisze:

  Podwójne jajka, skąd ja to znam?! Bliźniaki!
  Jak jeszcze raz pokażesz sernik, to przyjadę i uduszę! Ryśka zabiorę ze sobą, psy dostanie wdowa.

 2. Jose Obando pisze:

  Cześć,
  fajnie, że jesteś Ty, fajnie, że jesteśmy my Twoi dworzanie. Opiekuj się nami mądrze a będziemy Cię uwielbiać i wychwalać za Twą dobroć.
  To mówiłem ja…..
  Bo jednak fajny mamy klub.
  Pozdrawiam

 3. Pantryjota pisze:

  Kfiatushek,

  Ale o co chodzi z tym sernikiem? Nie lubisz?

 4. Pantryjota pisze:

  Jose Obando,

  Fajny avatar. Właśnie tak sobie Ciebie wyobrażałem 🙂

 5. Jose Obando pisze:

  Cześć,
  to nie jestem w pełni ja, to tylko moja zdrowa część.
  Za jego zgodą postawiłem zdjęcie mego syna.
  Pozdrawiam

 6. Pantryjota pisze:

  Jose Obando,

  Czyli to jednak Ty, choć niektórzy mieli wątpliwości 🙂
  Odpozdrawiam i idę na obiad.

 7. Protest-antka pisze:

  Wprawdzie dopiero 2 miesiące mam zaszczyt należeć do grona przyjaciół „Salonu Niezależnych ” Pantryjoty, pozwolę sobie jednak na wyrażenie mojego aplauzu dla działalności literackiej Gospodarza, jak również całkowicie demokratycznej możliwości wypowiedzi zaglądających tu gości, mam też nadzieję, że taka ona pozostanie, niezależnie od naszych poglądów a też i umiejętności, nie każdemu bowiem został dany taki talent. Forum jest dowodem na to jak pięknie można się też różnić. A wracając do łaski, na Ciebie Gospodarzu spłynęła i śmiem twierdzić, że nie tylko Bobrza, bo jak inaczej wytłumaczyć talent, jakim zostaje obdarowany człowiek, istota grzeszna i słaba… na dowód i z najlepszymi życzeniami zamieszczam jeden z dowodów niewątpliwego talentu (takich na forum zresztą pełno), jakim człowiek został obdarowany z łaski i dobrze, że nie musiał być z niczego wybawiany

  i wersja instrumentalna

  nie wiem, która piękniejsza

  i tekst, że pozwolę sobie na trochę prywaty:

  Amazing Grace! How sweet the sound
  That saved a wretch like me!
  I once was lost, but now am found
  Was blind, but now I see.

  'Twas Grace that taught my heart to fear,
  And Grace my fears relieved.
  How precious did that Grace appear
  The hour I first believed.

  Through many dangers, toils, and snares
  I have already come.
  'Tis Grace hath brought me safe thus far
  And Grace will lead me home.

  The Lord has promised good to me.
  His Word my hope secures.
  He will my shield and portion beAs long as life endures.

  When we’ve been there ten thousand years
  Bright shining as the sun,
  We’ve no less days to sing God’s praise
  Than when we’d first begun.

  Cudowna Boża Łaska ta
  Zbawiła z grzechów mnie
  Zgubiony, nędzny byłem ja
  Lecz teraz cieszę się
  Ta Łaska wlała Boży strach
  W kamienne serce me
  I wtedy zobaczyłem w łzach
  Żem na przepaści dnie
  Lecz Łaska podźwignęła mnie
  I naprzód wiedzie wciąż
  Przez ciemne i burzliwe dnie
  Tam, gdzie ojcowski dom
  O, Boże, dzięki, dzięki Ci
  Za cudną Łaskę Twą
  Do nóg Twych padam w kornej czci
  Niebiosa chwałą brzmią

 8. Kfiatushek pisze:

  Pantryjota:
  Kfiatushek,

  Ale o co chodzi z tym sernikiem? Nie lubisz?

  1. Uwielbiam serniki. Wszelkich typów i rozmarów.
  2. W moim dzikim kraju nie ma białego sera. Naprawdę! Są sery żółte w 100 gatunkach, są twarożki wiejskie, homogenizowane, jest halloumi, feta i wszelkie specjały, ale… twarogu czy sera białego nie ma. Dziki kraj.
  3. W domu rodzinnym jest dla mnie codziennie nowy sernik a na śniadanie… twaróg. W tutejszej zamrażarce są dyżurne 2 twarogi zarezerwowane tylko dla mnie. Pod karą śmierci nie wolno nikomu ich ruszać! (Tytułem wyjaśnienia: mam 2 domy rodzinne, jeden w Warszawie, a drugi tutejszy, w tym dziwnym kraju).

 9. Pantryjota pisze:

  Protest-antka,

  Dziękuję Ci bardzo, choć dziadek mój powiadał, że pochwały zabijają ducha.
  Z kolei Artur Schopenhauer, którego dzieło pt. Die Welt als Wille und Vorstellung dziadek przetłumaczył w wolnych chwilach, powiadał tak:
  nigdzie nie ma świata prócz wewnątrz, całe życie umiera w przemianie i
  wiecznie ginie świat zjawisk.

  Tak więc biorąc powyższe pod uwagę, patrz jak wyżej 🙂

 10. Protest-antka pisze:

  no cóż, nawet wspominany już Salomon to potwierdza:
  :Kto schlebia swemu przyjacielowi, ten mu zastawia sidła na nogi”
  tyle, że to bynajmniej nie pochlebstwa.
  Poza tym tak do końca nie zgadzam się z dziadkiem- jestem za pozytywnym wzmocnieniem, każdy z nas zasługuje na jakieś dobre słowo, tylko Polakom tak trudno o to, bo z gruntu są nieżyczliwi i zawistni. Ale gdyby każdy z nas częściej zauważał w drugim coś dobrego, świat byłby znośniejszy ( oczywiście liczę się z tym, że grono uzna mnie za naiwną, ale nie dbam o to :))

 11. Pantryjota pisze:

  Protest-antka,

  Dodałem kilka fotek do notki, a specjalnie dla Ciebie jeszcze jedna:

  Bardzo się sobie podobam na tym zdjęciu, więc muszę się nim pochwalić.
  I nie tyle chodzi mi o “urodę” ile o bijące z mojego oblicza “to coś”.
  Dziadek to oczywiście insza inszość – klasa sama w sobie.

 12. Protest-antka pisze:

  Pantryjota,

  Dziękuję, piękna pamiątka- jesteś podobny do dziadka, oblicze ze zdjęcia pod notką też ma to coś 🙂

 13. Protest-antka pisze:

  Kfiatushek,

  też uwielbiam sernik, a za młodu nie znosiłam nabiału. A cóż to za dziki kraj, że nie ma w nim twarogu , a szczególnie śmietankowego?

 14. Pantryjota pisze:

  Protest-antka,

  Będę chciał znacznie rozbudować wpis w WIKI poświęcony dziadkowi, na podstawie posiadanych w rodzinie materiałów. No ale to nie takie proste jest, więc trochę potrwa.
  A co do kraju w którym nie ma sera białego, to jest ten kraj, w którym mój dziadek pracował przed 1 wojną jako pomocnik cukiernika 🙂

 15. ViC-Thor pisze:

  Pantryjota,

  Moje gratulacje, udało się trwać przez 4 lata!

  Proszę mi wybaczyć, mam dramatycznie mało czasu na bardziej aktywne życie tu na tym naszym portalu. Aktualnie jestem prawie dwie doby do tyłu z pewnymi dzialaniami.

  Chciałbym komentować i wpisywać nominalne teksty lecz prawie nie mam na to warunków.

  Serdeczności.

 16. ViC-Thor pisze:

  Pantryjota,

  Fotka z 20:40, czadowa.

 17. Protest-antka pisze:

  Pantryjota,

  To bardzo dobry pomysł, bo dziadek wart jest upamiętnienia, wyjątkowy człowiek, wielu talentów, wszechstronny, a przy tym pełen ciepła i dobroci i skromny! – nic dziwnego że babcia powiedziała: „w życiu mym żałowałam tylko jednego, że tak późno poznałam Janka”.

 18. Pantryjota pisze:

  Protest-antka,

  To nie moja babcia tak powiedziała.

 19. Pantryjota pisze:

  ViC-Thor,

  Wybaczamy i zapraszamy w wolnych chwilach.

Dodaj komentarz