Angielskie wpisy blogerki Ja-kobieta, czyli ostrzeżenie

Moi drodzy,

Jak pewnie zauważyliście, w ostatnim czasie na forum zaczęły się „lawinowo” pojawiać notki pisane po angielsku, publikowane przez nieobecną na forum od 2 lat blogerkę o nicku Ja-kobieta. Ma ona też drugi, bardzo podobny nick, ale z tamtego konta praktycznie nie korzystała, bo twierdziła, że miała jakieś problemy z dostępem.

Opublikowała pod nim tylko jedną notkę:
https://pantryjota.pl/ha-ha-ha/

Potem utworzyła nowe konto, na którym zamieściła 7 notek  i ostatnia była opublikowana w styczniu 2017:

https://pantryjota.pl/przejrzalam-katalog-blogow/

Z tego co wiem, wróciła potem na Salon, czyli na swoje miejsce.

A teraz „hurtowo” zaczęły pojawiać się te angielskie wklejki (łącznie 12 wpisów), zamieszczane pod różnymi datami, więc musiałem zwrócić na to uwagę i podjąć działania zaradcze. Zakładając z ogromną dozą prawdopodobieństwa, że to nie „Ja-kobieta” zamieszcza te wpisy, można domniemywać, że ktoś włamał się na jej skrzynkę pocztową i uzyskał hasło dostępu do forum, być może od dawna nie wykorzystywane. Dlatego w dniu dzisiejszym wszystkie angielskie wpisy zostały usunięte, przy zachowaniu tych wcześniejszych. Ze względów bezpieczeństwa „Ja-Kobieta” została pozbawiona możliwości zamieszczania wpisów  (zmieniłem status na subskrybenta), więc nie jest więc już widoczna w ich spisie po prawej stronie, a przy okazji to drugie konto też potraktowałem identycznie, bo i tak nie było nigdy później wykorzystane. Jeśli jednak tu czasem zagląda (w co wątpię), to sugeruję, aby przeskanowała swój komputer programem antywirusowym. Zresztą nadal może zamieszczać komentarze i skorzystać z możliwość kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

Informatyk poinformował mnie, że takie wpisy najczęściej zamieszczane są nie przez „żywego” człowieka, tylko przez automaty (booty), które właśnie wykorzystują luki w zabezpieczeniach komputerów użytkowników. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z bezpieczeństwem, sugeruję zmienić hasło dostępowe zarówno do skrzynki mailowej, jak i do konta na forum. Można to zrobić z panelu użytkownika, korzystając albo z opcji „generuj nowe hasło”, albo samemu można wpisać inne i następnie zatwierdzić zmiany na dole panelu. W 1 przypadku system wygeneruje hasło o dużym stopniu komplikacji, które jest trudne do złamania, ale również do zapamiętania, więc należy je skopiować i wkleić potem w jakieś bezpieczne miejsce. Na adres podany w trakcie rejestracji zostanie następnie wysłana automatyczna informacja o zmianie hasła, ale nie będzie ono załączone w mailu.

I jeszcze jedna uwaga przy okazji: na wypadek utraty hasła istnieje również możliwość jego odzyskania, poprzez przejście procedury dostępnej pod opisem „nie pamiętasz hasła? ” jeśli w trakcie logowania będzie wpisywane nieprawidłowe. Wtedy system wygeneruje nowe i wyśle link do jego zatwierdzenia na stronie forum, na adres podany w trakcie rejestracji. Ten adres do celów bezpieczeństwa również można zmienić w panelu administracyjnym po zalogowaniu.

To tyle, w kwestii tego przypadku, jak do tej pory pierwszego tego typu na forum i mam nadzieję, że ostatniego.

Admin

 

 

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8), Ważne komunikaty (12)

Dodaj komentarz