Awarie 3

Trzeba się wynieść z kotła w kierunku maszynowni. Wiele układów technologicznych pominąłem. Transport węgla. To że pali się nim w kotłach to wiadomo, ale jak on się tam dostaje to już nie wielu wie. Króciutko… wagon wjeżdża do wnętrza wywrotnicy, ona przekręca się i z wagonu całe 40 czy 80 ton węgla wypada na taśmociągi które za pomocą ładowarko – zwałowarek usypują na placu składowym jedną lub kilka gór węgla. Zgodnie z prawem musi tego węgla być tyle by zapewnić pracę elektrowni przez dwa miesiące. (zamrożona gotówka… przecież to zapas… filolodzy nie mogą tego pojąć, a specjaliści boją się im wytłumaczyć w przystępny sposób dlaczego tak musi być że na placu musi leżeć 500 lub nawet 800 lub więcej tysięcy ton węgla).

Maszynownia to serce elektrowni. Tam właśnie wytwarzana jest energia mechaniczna przez turbinę,  by ta sprzęgnięta z generatorem wytworzyła  energię elektryczną. Po kolei, bo na maszynowni jest tyle układów technologicznych, że może być sporo pisania. Pierwszym układem jest sam turbogenerator składający się z turbiny oraz sprzęgniętego z nią generatora. Niektórzy dodają do tego duetu jeszcze skraplacz. Turbina pod względem mechanicznym jest maszyną dla ścisłości przepływową w której wytwarzana jest energia mechaniczna, prościej moment obrotowy przekazywany wirnikowi generatora na sprzęgle. Turbiny oczywiście jak każda maszyna ulegają awariom, ale jeśli ktoś myśli że dzieje się to często to jest w błędzie. Zdarzają się awarie na przykład oderwie się łopatka, zatrą się łożyska powstanie jakiś przeciek na połączeniach złącznych, ale to wszystko. Więcej awarii generują inne układy na maszynowni.

Układ oleju smarnego – zbiornik oleju o pojemności nawet 50 ton oleju do tego chłodnice oleju (zawsze 100% rezerwy) pompy oleju. Wszystkie pompy oleju znajdują się na powierzchni górnej zbiornika. To po to by w razie awarii nie doszło do spustu oleju z układu olejowego. Wszystkie pompy, są to pompy śrubowe i rezerwowane w 100%. Tak musi być i basta. Jeszcze dodatkowo dopowiem że zasilane one są z tak zwanych źródeł napięć gwarantowanych, a dodatkowo jedna z pomp oleju smarnego napędzana jest silnikiem prądu stałego zasilanego z baterii akumulatorów. Tak musi być. Turbina nawet mając awarię musi mieć sprawny układ olejowy i wirnik musi się kręcić. Dlaczego ? Bo gorący wirnik pozostawiony sam sobie,  po prostu wygnie się i kłopot gotowy. Trzeba rozbierać całą turbinę, a przynajmniej te jej części gdzie w czasie pracy panują wysokie temperatury tj. część wysokoprężną i średnioprężną. By to zrobić to naprawdę trzeba wiedzieć co się ma zrobić. Kiedyś jeden z nowych prezesików z nadania kłapnął dziobem że za bramą jest pełno chętnych do pracy. Spokojnie , bardzo szybko zmienił zdanie i całe szczęście poszedł na inny odpowiedzialny odcinek gospodarki energetycznej. Zapomniałem dodać że na zbiorniku olejowym jest pompa oleju smarnego rezerwowa. Ktoś zapyta.. a gdzie jest główna pompa ? Jest w tak zwanym „bloku przednim” – początek turbiny,  w tymże bloku przednim znajdują się niektóre elementy układu regulacji, główna pompa oleju smarnego oraz elementy tak zwanej obracarki. Obracarka automatycznie zasprzęgla się jak turbina jest wyłączana po osiągnięciu progu obrotów minimalnych i kręci gorącym wirnikiem oraz wysprzęgla się gdy turbina wchodzi na obroty.

Para na maszynownię, konkretnie na turbinę dostaje się rurociągami, ale zanim turbina ruszy na obroty musi być spełnione wiele warunków i prób. Ta maszyna kosztuje ponad 100 milionów złotych a nawet więcej i naprawdę trzeba ją traktować jak dziecko specjalnej troski. Dlaczego ? Jedno fatalne uruchomienie, jakaś niesprawność w układzie doprowadzenia pary i zaworach mogą spowodować katastrofę i konieczność wycięcia wszystkiego na złom. Nie tylko samej turbiny ale generator może znacznie ucierpieć łącznie z jego eksplozją (wypełniony jest wodorem pod ciśnieniem). Ucierpieć może skraplacz zbombardowany urwanymi łopatkami części niskoprężnej turbiny. Normalna kaszanka, bywały takie przypadki w Polsce. Potem tylko ciąć na złom i wymieniać rurki.

 

Ps. Czwarty  odcinek wkrótce (jeśli będzie czytany …….hehehhehe trzeci)

Nic szczególnego

Kategoria: Polityka, geopolityka (6), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)

Dodaj komentarz