Brunner w Alei Zasłużonych, czyli powrót tematyki cmentarnej

– Tata zostanie pochowany 23 czerwca o godz 13:00 na warszawskich Powązkach Wojskowych w Alei Zasłużonych. Uroczystość będzie miała charakter świecki – zdradza Krzysztof Karewicz. Jego ojciec, Emil Karewicz, znany m.in. z roli Hermanna Brunnera w serialu „Stawka większa niż życie”, oficera gestapo w filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” oraz króla Władysława Jagiełły w „Krzyżakach”, zmarł 18 marca 2020 r. w wieku 97 lat.

Jak relacjonuje „Super Express”, Emil Karewicz miał zostać pochowany początkowo gdzie indziej – na cmentarzu w Marysinie Wawerskim w grobie rodzinnym z żoną i matką. Plan uległ jednak zmianie z uwagi na fakt, że pogrzeb ma charakter państwowy. Syn Karewicza zapewnia jednak, że jak najszybciej przeniesie prochy matki do grobu swojego taty.

https://www.onet.pl/film/onetfilm/emil-karewicz-zostanie-pochowany-po-trzech-miesiacach-kiedy-pogrzeb/bh3ynbd,681c1dfa

Osobiście nic nie mam do pana Karewicza, ani nawet do pomysłu wkomponowania w grób odlewu maski aktora z muzeum Hansa Klossa, jednak trochę dziwi mnie fakt państwowego charakteru pogrzebu i umiejscowienie grobu. Co prawda Emil Karewicz oprócz Klossa zagrał także Jagiełłę, ale jakoś więcej ról nie pamiętam, a z pewnością pamiętam wielu innych, wybitnych aktorów, których w Alei Zasłużonych nie pochowano. Być może zastrzegli w testamencie, że sobie nie życzą, ale aby zrobić takie zastrzeżenie, trzeba mieć o sobie bardzo wysokie mniemanie.

Ciekaw jestem, kto wpadł na pomysł, że pogrzeb ma mieć charakter państwowy, w dodatku świecki, w sytuacji, gdy nasze państwo jest przecież państwem wyznaniowym. A czekanie z pochówkiem 3 miesiące tylko po to, żeby na pogrzeb mogło przyjść więcej osób, to aberracja, delikatnie rzecz ujmując. No i to zapewnienie syna, że w związku z pochówkiem na Powązkach przeniesie mamę z rodzinnego grobu w Marysinie do taty na Powązki, brzmi z lekka perwersyjnie, żeby nie użyć innego określenia, które ciśnie się na usta. Chyba, że mama też zasłużona i rodzina tylko czekała, aż się załapie.

Jeśli chodzi o moją skromną osobę, to dopilnuję, żeby nie „dochowano” mnie do grobu dziadka w tej samej Alei Zasłużonych, tym bardziej, że mam już miejsce na Wólce, w grobie taty. A co do pogrzebów, to kilka dni temu chowałem ciocię osobistą na Bródnie i pogrzeb też był cywilny. Ponieważ jednak na tym największym cmentarzu w Europie nie ma świeckiego domu pogrzebowego (w przeciwieństwie do komunalnego cmentarza na Wólce), to cała uroczystość odbyła się jedynie przy grobie, gdzie mowę wygłosił cywil, wyglądający jak Rasputin w najlepszym swoim okresie, ubrany w pelerynę, przypominającą strój niejakiego Don Pedro z Krainy Deszczowców. Przez otwór w płycie nagrobnej widać było jakieś pozostałości poprzednika, choć głowy nie dam, że ta kupka czegoś była właśnie tym kimś, czyli w tym wypadku mężem Cioci. Dzięki temu, że ciocia była w urnie, spokojnie się zmieściła i jeszcze zostało sporo miejsca. I jeszcze jedna ciekawostka: nie dało się skremować zwłok w W-wie, podobno z powodu braku mocy przerobowych, więc całopalenie odbyło się bodaj w Mińsku, o ile czegoś nie pokręciłem. Zapamiętam tę uroczystość również dlatego, że jak zwróciła uwagę żona, ubrany byłem w te same czarne spodnie i koszulę, w których 19 lat temu żegnałem teścia. Oznacza to bez wątpienia, że sylwetka mi się nie zmienia, o czym świadczy też brak przyrostu wagi w tym okresie.

I tym optymistycznym akcentem kończę, zapowiadając jednocześnie kolejny wpis, tym razem o charakterze całkowicie „neutralnym”.  O ile piękno może być neutralne…

Pantryjota

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
 1. ViC-Thor pisze:

  Niech żyje!

  ( u nas w 3miesccie tak się krzyczy w alejach zasłużonych, ale wiadomo że ludki z 3miasta to straszne jajcarze SOM.)

  To tylko u nas mogła powstać taka kapela jak: APTEKA.

  I niezawodny jej kawałek pt :menda.

  Jeszcze aleji wawelskiej nie posiadamy.

 2. Pantryjota pisze:

  ViC-Thor,

  A teraz Kodym z Apteki występuje z Pietrzakiem na imprezie pis-dzielców.

 3. ViC-Thor pisze:

  Pantryjota,

  Coś mu na główkę upadło?

  Czy tylko o kasę chodzi?

 4. Pantryjota pisze:

  ViC-Thor,

  Suka mu mordę lizała 🙂

Dodaj komentarz