Czy ktoś jeszcze nie wie?

Streszczam dzisiejszy dokument „Bielmo. Franciszkańska 3” w TVN24. Jan Paweł II jeszcze jako biskup krakowski Wojtyła, nie tylko wiedział o pedofilskich przestępstwach popełnianych przez co najmniej 3 księży z jego diecezji, ale też ich chronił – przenoszenie „za karę” do innej parafii a nawet za granicę ma więc długą tradycję. W programie mnóstwo wypowiedzi świadków oraz cytatów z archiwalnych dokumentów, wszystkie potwierdzają działania Wojtyły.

Kuria Krakowska pod przewodnictwem biskupa Marka Jędraszewskiego w reakcji na działania dziennikarzy zamknęła dostęp do swoich archiwów. To nie wymaga komentarza.

Reportaż ponawia też kwestię molestowania księży przez kardynała Sapiehę. Ekke Overbeek, badacz problemu i autor książki „Culpa Maxima. Jan Paweł II wiedział” sugeruje, że wychowanek Sapiehy Wojtyła postępował tak a nie inaczej, ponieważ jego mentor go „oswoił” z przestępczością seksualną, pozbawiając go wrażliwości niezbędnej, aby z pedofilią wśród księży walczyć. Potwierdza to prof. Joanna Tokarska-Bakir, która znalazła w archiwach zeznania molestowanych przez Sapiehę osób.

W internecie po publikacji reportażu duży ruch, mowa o upadaniu pomnika.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
 1. Pantryjota pisze:

  Ten Ekke mówi w wywiadzie, że nie sugeruje, jakoby Sapieha molestował Wojtyłę, co bardzo mi się spodobało biorąc pod uwagę fakt, że wywiad w GW ukazał się później niż moja ostatnia notka.

 2. Quartz pisze:

  Pal licho pomniki. Można wokoło posadzić tuje. Co zrobić z tymi placami, ulicami, bibliotekami i uniwersytetami. Święty na miarę Polski…heehhehehe

 3. Pantryjota pisze:

  Ujawnione dowody w sprawie Jana Pawła II komentowano na antenie TVP Info.

  — Tego ataku oczywiście prędzej czy później należało się spodziewać. To zaplanowana i konsekwentnie realizowana akcja i strategia. To oczywiście nie jest przypadek, że tak skoordynowane są teraz publikacje medialne. Cel jest jeden: zohydzić autorytet św. Jana Pawła II w myśl bardzo prostej, ale i skutecznej metody w myśl — obrzucić błotem, bo być może cokolwiek się przyklei — przekonywał w Telewizji Polskiej Karol Gac z „Do Rzeczy”.

  „Franciszkańska 3”. Kim są księża, o których mowa w reportażu?

  W tym czasie na antenie pojawił się pasek: „Haniebny atak ubeckimi papierami na św. Jana Pawła II.

Dodaj komentarz