Idealny materiał

Nietypowy materiał został stworzony przez grupę naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Jedna strona materiału zawsze pozostaje cieplejsza niż druga. Właściwość pozwala na użycie go w ubraniach, które będą schładzać się w ciepłe i ciepłe na zimno bez energii. Tkanina dwusystemowa pomoże organizmowi dostosować się do szerokiego zakresu temperatur otoczenia lub warunków fizjologicznych. Ponadto materiał jest idealny do urządzeń elektronicznych w celu utrzymania ich temperatury w dopuszczalnych granicach.

Materiał składa się z kilku warstw – węgla, polietylenu, miedzi. Struktura jest półprzewodnikiem termicznym, który przenosi ciepło z jednej warstwy do drugiej, ale zapobiega takiemu ruchowi w przeciwnym kierunku.
Warstwa węgla, która pochłania ciepło jako promieniowanie podczerwone (osoba spoczywająca traci 40 do 60% promieniowania cieplnego przez to promieniowanie) pozostaje zimna. Z drugiej strony, miedź jest ciepła, ponieważ półprzewodnik nie przepuszcza ciepła z miedzi do węgla. Różnica temperatur między warstwami może sięgać 6,5 stopnia Celsjusza, jest to najlepszy wskaźnik dla materiału, który nie ma zewnętrznego źródła energii.
Weryfikacja działania materiału została przeprowadzona w komorze, w której temperatura utrzymywała się na poziomie 22 stopni Celsjusza. Została w nim umieszczona sztuczna skóra o temperaturze powierzchni 31 stopni. Po pokryciu tradycyjnymi tkaninami (zwykłe bluzy) temperatura wzrosła do 36,9 stopnia. Następnie specjaliści wzięli nowy materiał. Po umieszczeniu na stronie skóry węgla temperatura na zewnątrz spadła do 33,8 stopni, a w odwrotnej pozycji w trybie ogrzewania, temperatura wzrosła do 40,3 ° C. Nawet w warunkach dodatkowego odparowania wilgoci materiał pokazał że doskonale działa.

Odkrycie stało się doskonałą demonstracją tego, jak człowiek może rozwiązywać indywidualne problemy energetyczne, zwracając się ku innowacjom. W tym czasie, w tym samym USA 12% całkowitego zużycia energii jest zużywane w szczególności do regulacji temperatury w pomieszczeniu mieszkalnym lub ogrzewania lub chłodzenia pasażerów w podróży.

 

Nic szczególnego

Kategoria: Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
  1. Quartz pisze:

    Tak to działa

Dodaj komentarz