Kto wymyślił krematorium?

Kto wymyślił krematorium?

…Po upadku Cesarstwa Rzymskiego chrześcijaństwo stało się religią panującą.
Mimo to wiele pogańskich zwyczajów, w tym uprawianie czarów przetrwało.
Z tego powodu torturowano i skazano setki tysięcy osób często na podstawie fałszywych dowodów.”

Zadałem to pytanie, ale wiadomo jaka jest odpowiedź. Nie wiedziałem wcześniej że właśnie w Nysie znajdował się już w XVII wieku specjalnie wymyślony piec do palenia czarownic. Stosy to już było za mało. Przy dużej ilości czarownic utylizacja i palenie czarownic trzeba było zoptymalizować co udało się właśnie za pomocą takiego pieca, ewenementu na skalę światową. Nie trzeba mówić kto palił. W Nysie protestantów nie było w ówczesnych czasach bo w księstwie biskupim rządził biskup katolicki i kropka. Żadni kacerze nie mieli prawa tam mieszkać. A jak się skończyło palenie kobiet na stosie ? Bardzo prosto, oskarżono biskupa o związki z diabłem i polowanie na czarownice skończyło się raptownie i skutecznie. Niestety tym zamęczonym przez kościół kobietom nie zwróciło to jednak życia. Ale pomysł przetrwał bijąc potem w czasie II wojny światowej rekordy wydajności w przemysłowej utylizacji narodów „podludzi”. Każda dokonana na czarownicach egzekucja to był zarobek dla oskarżycieli i ich mocodawców. Oto zestawienie dochodu z jednej masowej egzekucji w roku 1639, 20 września spalenie 11 czarownic przyniosło 425 talarów. Burmistrz otrzymał 9 talarów i  6 groszy, Rada 9 talarów i 6 groszy, Wójt 18 talarów i 12 groszy, sędziowie 18 talarów i 12 groszy, pisarz 9 talarów i 6 groszy, sługa miejski 9 talarów i 6 groszy, natomiast sam biskup Wrocławski, kat nad katami zainkasował 352 talarów i 52 grosze. Nie ma co, interes musiał się kręcić i widać kto go nakręcał.Kto chce dalej drążyć temat niech zapyta wujka GOOGLE o palenie czarownic w Nysie.

 

Nic szczególnego

Kategoria: Katoholizm i inne choroby (11), Różne ciekawe historie (5)
 1. ViC-Thor pisze:

  Do upadku Cesarstwa rzymskiego przyczyniło się chrześcijaństwo, jak rak do śmierci żywiciela. Prócz tego imperium chorowało na syfilis i pewnie odrę.

 2. Krakowianka Jedna pisze:

  I znów się potwierdza prawda, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę 🙂

 3. Kfiatushek pisze:

  Ja skromnie dodam, że palące się na stosach czarownice okropnie śmierdziały i zatruwały powietrze tworząc pierwszy smog. Po prostu zanieczyszczały środowisko okrutnie…

 4. Quartz pisze:

  Kfiatushek,

  „…zanieczyszczały środowisko…” – Pecunia non olet

 5. Kfiatushek pisze:

  Quartz,

  Aha! To dlatego nacjonalizowano (wtedy się mówiło: przejmowało na „króla”) majątki ofiar! No to rozumiem, opłata środowiskowa.

Dodaj komentarz