Lód Grenlandii – przyspieszenie

Według naukowców druga największa lodowa osłona świata może zniknąć w połowie XXI wieku. Fakt topnienia pokrywy lodowej Grenlandii jest znany od dawna, ale dopiero teraz międzynarodowa grupa naukowców odkryła, że ​​może ona całkowicie zniknąć już w połowie wieku. Wszystko z winy jezior, które powstają na powierzchni lodowca. Pod wpływem globalnego ocieplenia szybko się rozszerzają i łączą w większe źródła. Woda przenika do podstawy tarczy, a przenoszenie ciepła stymuluje zniszczenie lodowca od wewnątrz. Z tego powodu tworzą się pęknięcia, które przyspieszają przepływ z innych jezior. Według naukowców taka reakcja łańcuchowa może przyspieszyć topnienie lodu o 400 procent. Jeden z członków grupy, Paul Christofferson z Cambridge University, potwierdził:
„Ta lodowa tarcza, która obejmuje 1,7 kilometrów kwadratowych, była względnie stabilna 25 lat temu, ale obecnie traci miliard ton dziennie. To zwiększa poziom Światowego Oceanu o tyle  każdego roku, by w połowie w wyniku stonienia całego lodu poziom oceanu światowego podniósł się o 6 metrów, co jest znacznie szybsze niż przewidywania dokonane kilka lat temu.  „Ekolodzy twierdzą, że rdzeń lodowca nigdy nie byłby bezpośrednio dotknięty przez ciepło, gdyby nie powstałe jeziora. Ich pojawienie się poprzednio trwało kilka tygodni lub nawet miesięcy, ale teraz powstają w ciągu kilku godzin.
Aby opracować bardziej szczegółową prognozę, naukowcy stworzyli model 3D oparty na danych obserwacyjnych uzyskanych w ostatnich latach. Jeden z proponowanych scenariuszy pokazał, że w ciągu pięciu dni może utworzyć się do 124 jezior, a długość ich sieci sięga 135 kilometrów. Dane te wskazują, że cała pokrywa lodowa Grenlandii może całkowicie stopić się w połowie XXI wieku. Kristofferson dodał:

„Ten ruch wody z powierzchni do podstawy przyspiesza już szybką reakcję łańcuchową. W jednym z badanych przypadków stwierdzono, jak wszystkie zidentyfikowane 59 jezior, z wyjątkiem jednego, zawaliło się po kolejnym procesie tworzenia. ”

Źródło: Science

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
  1. Quartz pisze:

    Fotka1.

  2. Quartz pisze:

    Fot.2

  3. Quartz pisze:

    Fot 3.

Dodaj komentarz