Moje wpisy o JPII

Pomyślałem sobie, że kontekście ostatnich wydarzeń może warto przypomnieć co kiedyś pisałem o JPII i na tematy poboczne, choć powiązane. Nie będę wklejał całych wpisów tylko linki do nich, więc jeśli ktoś będzie miał ochotę, może sobie kliknąć, poczytać i ewentualnie skomentować.

Oto są:

Wstyd za papieża swojaka

Nie pójdę oglądać laski robionej Papieżowi

Nasz święty Papież, choć niekoniecznie mój

Krzyż choleryczny i powtórne zabójstwo JPII

Lippy & Messy vs JPII – czyli TVP promuje

Skarpeta, czyli zapach świętości

Dość już tego janopawlenia

O przenikaniu pedofilskich wpływów lewicowych na łono kościoła

*******************************************************************************

Być może coś pominąłem i nie zadbałem o porządek chronologiczny, ale i tak widać jakie mam poglądy, czego nigdy nie ukrywałem. Trudno mówić o szczególnej satysfakcji że „wyszło na moje” gdyż to żadne moje, tylko nasze – niestety. Obrońcy Wojtyły podnoszą dziś argumenty, że atakuje się największy autorytet i ikonę i kogoś, kto był i pozostanie dla Narodu wielką postacią, największym Polakiem w historii. A przecież to tylko przypadkowo wybrany szef upadającej organizacji o niezbyt chlubnej przeszłości, która co prawda wplotła się w nasze losy (i nie tylko nasze), ale ponieważ nic nie trwa wiecznie, to i kult wiecznie trwać nie może. Wcale się nie zdziwię jeśli słynne „kremówki papieskie” zostaną wycofane z oferty, a całowanie ziemi (nawet „tej”) zostanie oficjalnie potępione przez sanepid i zakazane pod groźbą grzywny. Prawda „historyczna” wygląda tak, że JPII wstrzelił się w specyficzny czas i okoliczności i dzięki temu zaistniał, choć oczywiście nie jest to zarzut, tylko stwierdzenie faktu. Moim zdaniem największym błędem papieża było to, że nie próbował w żaden sposób zreformować zarządzanej przez siebie organizacji, co bez dwóch zdań wydatnie przyczyniło się do stanu agonalnego w jakim teraz się znajduje, przynajmniej w Polsce. Mnie to oczywiście wcale nie martwi a wręcz przeciwnie, więc mógłbym nawet panu papieżowi podziękować, ale nie będę już miał okazji. A dla wszystkich tych, którym właśnie „wali się świat” mam 2 cytaty z pewnego niemieckojęzycznego filozofa, którego fundamentalne dzieło przełożył kiedyś na nasz język mój dziadek, choć ten przekład w druku nigdy się nie ukazał. Oto one:

Straszną jest rzeczą, że gdziekolwiek człowiek się urodzi, pewne twierdzenia zostają mu wpojone w dzieciństwie wraz zapewnieniem, że nigdy nie będzie mógł wątpić na ich temat, pod karą utraty wiecznego zbawienia.

I drugi:

Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu, odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić rękami i nogami wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują.

A na koniec zagadka. Kto to powiedział? :

Religia jest dla ludzi bez rozumu

Z Bobrem

Pantryjota

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Katoholizm i inne choroby (11)
 1. Quartz pisze:

  Oj tam, oj tam. Ta choroba trawi KK na całym świecie a co dopiero w Polsce. To nie jest jakaś współczesna dolegliwość ale zaraza odwieczna.

 2. Pantryjota pisze:

  Quartz,

  Słusznie prawisz:)

 3. Pantryjota pisze:

  Staję dziś w obronie naszego kochanego papieża, bo jak zdecydowana większość naszych rodaków wiem, że Janowi Pawłowi II zawdzięczamy jako naród bardzo, bardzo wiele, być może wszystko – mówił szef rządu.

  https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-premier-sa-srodowiska-ktore-probuja-wywolac-cywilizacyjna-wo,nId,6642217

  Wszystko, czyli co?
  Czekamy teraz na głos nadzbawiciela Kaczora, który może się poczuć urażony, bo to przecież jemu Polska zawdzięcza wszystko a nawet więcej.

 4. Pantryjota pisze:

  – Sprawa Juliusza Paetza była pierwszą, która rozpoczęła odsłanianie działań Kościoła w kwestiach wykorzystywania seksualnego. Pisałam o tym do Jana Pawła II, nie rozumiałam, dlaczego milczy i nie reaguje. Odpisywał: „Módlmy się za niego i wszystkich tych, którzy są słabi i błądzą” – opowiada Interii filozofka i przyjaciółka papieża Polaka Anna Karoń-Ostrowska. – Warto byłoby skończyć już z rozwadnianiem odpowiedzialności, a zacząć mówić o faktach – komentuje w rozmowie z Interią o. Tomasz Biłka, dominikanin. I przytacza prawo kanoniczne, które obowiązywało Karola Wojtyłę, gdy był metropolitą krakowskim.

  https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-burza-wokol-jana-pawla-ii-dominikanin-mial-obowiazek-ujawnic,nId,6640214

 5. Quartz pisze:

  Pantryjota,

  Niech się ośmieszają broniąc było nie było przestępcę.

 6. Pantryjota pisze:

  Już zaczynają się nawzajem zabijać:

  Nie żyje dwóch duchownych pracujących w Sosnowcu. Obaj zmarli tego samego dnia. Nieoficjalne informacje wskazują na dramatyczny przebieg zdarzeń: 40-letni ksiądz miał zabić 26-letniego diakona, a potem popełnić samobójstwo. Prokuratura potwierdza tylko, że rany na ciele młodszego mężczyzny wskazują, że doszło do zabójstwa. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w tle miał pojawić się wątek obyczajowy.

  https://www.onet.pl/informacje/onetslask/tragiczna-smierc-duchownych-w-sosnowcu-w-tle-skonfliktowane-relacje-obu-mezczyzn/t5pq88s,79cfc278

 7. Quartz pisze:

  Normalni ludzie mimo że konsekrowani….heheheh

 8. Wito pisze:

  Czuję się bardzo uprawniony do wyrażenia następującej opinii: pod wpływem wszystkiego, czego od kilku lat dowiaduję się o tym człowieku, zbiera mi się na wymioty. Również dlatego, że dawno temu był dla mnie autorytetem, więc dochodzi gigantyczne rozczarowanie. Reakcja prawicy też przyprawia o wyrzyg – żadnego odnoszenie się do faktów tylko bredzenie o „ataku”.

 9. Pantryjota pisze:

  Wito,

  Ambasador USA został wezwany na dywanik w MSZ:

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dyplomacja-na-wojnie-z-mediami-czyli-msz-idzie-droga-rosyjska/q0zdcmn,79cfc278

  Pewnie się zdziwił, no ale iść musi, bo inaczej go wydalą jak nie przymierzając rzadki kau:)
  I będzie się musiał tłumaczyć za TVN i obiecać, że to się więcej nie powtórzy:)

 10. Pantryjota pisze:

  Posłowie przyjęli uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Projekt przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. PSL złożył natomiast projekt uchwały dotyczący upamiętnienia papieża Polaka. Przed samym głosowaniem zaprezentowano fragment przemówienia Jana Pawła II, które wygłosił w Sejmie w 1999 roku. Po emisji na sali plenarnej rozbrzmiały oklaski.

  Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-sejm-zdecydowal-ws-uchwaly-o-obronie-dobrego-imienia-jana-pa,nId,6644656#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 11. Quartz pisze:

  Pantryjota,

  Nie takie uchwały przechodziły. O dozgonnej miłości do ZSRR na przykład.

Dodaj komentarz