Nie będziesz wymawiał imienia tunelu nadaremno

Jan Paweł II popadł w niełaskę? Tym bardziej dziwne, że ma więcej wspólnego z górami niż oboje państwo Kaczyńscy do kupy wzięci, ale może to celowy zabieg na wypadek, gdyby jednak okazało się, że nawet święty nie jest bez grzechu.

Co prawda nie bywam w Zakopanem, ale zakładam, że wybudowanie tunelu do tego kurortu przyczyni się do jeszcze większego zadeptywania Tatr, a przy okazji każdy kto nim przejedzie przypomni sobie największą zbrodnię na narodzie polskim, czyli zamach na Tupolewa. A przypomni sobie dlatego, że tunel nosi imię małżeństwa Kaczyńskich, co jest ewidentnie nawiązaniem do mojego pomysłu nazwania tuneli warszawskiego metra imieniem Lecha Kaczyńskiego. Oto dowód sprzed 11 lat i przy okazji zwracam uwagę na fakt, że nawet siłownię jądrową antycypowałem na Salonie:

03.12.2011 13:01 129

opublikowana w: Bracia mniejsi, Pomniki i symbole, Rodzynki z zakalca

Metro Warszawskie imienia Prezydenta Tysiąclecia

Przyznam się Państwu, że zupełnie nie rozumiem tej afery związanej z nadaniem nazwy nowemu warszawskiemu mostowi.

Przecież Maria Curie-Skłodowska jest w porządku !!!

Choć jej dominująca w stosunku do męża pozycja z pewnością nie każdemu się podoba, a szczególnie panu byłemu premierowi, który o wiele bardziej ceni sobie naturalny porządek rzeczy, znany mu z opowieści, literatury i nawet z obserwacji układów rodzinnych. No ale to dzięki jej badaniom już przed wojną można było korzystać z aparatów rentgenowskich, aby wykrywać gruźlicę u rekrutów, co pozwoliło na wyselekcjonowanie najdzielniejszej i najbardziej bitnej armii na świecie.

Inna sprawa, że oczywiście nijak nie da się porównać pozycji noblistki z dajmy na to Lechem Kaczyńskim, no ale z kolei most Północny to nie jest na tyle atrakcyjny obiekt, żeby był godny nosić nazwę człowieka takiego formatu. Siekierkowski też nie i dlatego pewnie nikt nawet nie próbuje wpaść na taki pomysł.

Co innego druga linia metra. Ja już dziś proponuję nadanie jej imienia Prezydenta Tysiąclecia, albo, co wydaje się jeszcze lepszym pomysłem, nadanie tego imienia całemu warszawskiemu metru. W końcu metro moskiewskie nosi przecież imię Wodza Rewolucji, a przynajmniej nosiło, gdy ja nim jeździłem w dawnych czasach. Już dziś, plastycy projektujący wystrój stacji, mogliby uwzględnić tę decyzję i w formie alegorycznej przedstawić np. na kolejnych przystankach drogę Lecha Kaczyńskiego do prezydentury, z uwzględnieniem tragicznego końca. Coś jak znane katolikom stacje męki pańskiej a nawet Pańskiej, gdyby ktoś uznał, że trzeba z dużej litery.

Oczywiście chciałbym, żeby ten pomysł był moim prywatnym wkładem w tworzenie zrębów nowego Państwa, opartego na prawdziwej tradycji historycznej i rozpieranego dumą. Chyba nie muszę dodawać, że wymyśliłem to zupełnie bezinteresownie i grosza za to nie wezmę. Chyba, że na zasadzie dobrowolnych datków, ale taką zbiórkę mógłby zorganizować wyłącznie ojciec Tadeusz, gdyż wtedy i tak miałbym czyste sumienie, bo kasa nigdy by do mnie nie dotarła.

Natomiast wracając jeszcze do „choroby” zmian nazw i nadawania tychże wedle dziwnych, niejasnych zasad, to ciągle „kością w gardle” stoi mi np. ulica Popiełuszki, czyli dawna Stołeczna, która dla większości „starych” warszawiaków i żoliborzan nadal nazywa się tak jak się nazywała, mimo całego szacunku dla zabitego księdza. Podobnie jest z rondem Radosława, o którym mówią tak chyba tylko Ci, którzy wymyślili tę nazwę, a dla większości rodowitych warszawiaków zawsze będzie to rondo Babka. I znów: nie mam nic przeciwko Radosławowi (nawet Sikorskiemu), natomiast uważam, że należy się szacunek tradycji i zmiany nazw powinny mieć miejsce tylko wówczas, gdy stare ewidentnie są reliktem złych czasów.

A tak przy okazji : skoro przywrócono nazwę plac Bankowy, po usunięciu Dzierżyńskiego, albo Wilsona, bo Komuna Paryska widać kojarzyła się komuś z „naszą” komuną, to co skłania niektórych decydentów do „uszczęśliwiania” swoimi chorymi pomysłami bogu ducha winnych mieszkańców ? To chyba jedna z tajemnic wiary w swoje kompetencje…

Jeśli zaś chodzi o nowe nazwy to uważam, że czynniki decyzyjne powinny jednak wsłuchiwać się w głos opinii publicznej i w tym przypadku wcale niegłupim rozwiązaniem wydaje się np. forma lokalnego referendum, przynajmniej jeśli chodzi o duże projekty. I to tyle co bym miał na dziś, przy sobocie, a co zawdzięczacie Państwo mojej głupocie, o której krążą już legendy…

Dane Roku Posmoleńskiego Pierwszego, dnia 3 Grudnia, o g. 13.00

P.S.:

Zdaję sobie sprawę, że moja propozycja odnośnie nazwy dla kolejki podziemnej może wydać się kontrowersyjna, ale w takim razie ciekaw jestem, czy ktoś będzie potrafił zaproponować coś mądrzejszego. Jeśli nie, to już przyszło mi coś nowego na myśl. Mamy w planach przecież budowę siłowni jądrowej…

To może niech ona zostanie nazwana elektrownią atomową im. Lecha Kaczyńskiego ?

Skojarzenia są przecież oczywiste….

Odsłon: 1200 (w tym z lubczasopism 112) | Tagi: metro i mosty


Pantryjota

 

 

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
 1. Quartz pisze:

  Ciekawe ile pokropek kosztował podatników. Chyba sporo bo poświęcenie kibla w jakiejś mieścinie kosztowało kilka tysięcy, a co dopiero tunel.

 2. Wito pisze:

  Nazwa tego tunelu to jeszcze jeden powód (poza durnym sylwestrem TVP), aby od Zakopanego trzymać się z daleka. Szkoda, kiedyś lubiłem tam wpadać. Na szczęście Tatry to nie tylko Zakopane.
  Co do patronów- co za problem nazwać nimi cały kraj? RpimLiMK. Zamiast Polska, Rzeczpospolita im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Można też selektywnie, KimLiMK (dawniej Kraków), WimLiMK (Dawniej Warszawa), etc

 3. Pantryjota pisze:

  Wito,

  Nie wiem tylko dlaczego tego tunelu nie otwierał prezes, oczywiście na piechotę. Być może dlatego, że bardziej go kręcą 12 letnie lesbijki:

  https://www.wprost.pl/polityka/10949560/kaczynskiemu-puscily-hamulce-12-letnie-dziewczynki-oglaszaja-sie-lesbijkami.html

 4. Pantryjota pisze:

  Quartz,

  Ciekawe, czy kropił z obu stron, czy tylko z jednej.

 5. Pantryjota pisze:

  Jednak prezes otworzył tunel:

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/tunel-na-zakopiance-juz-otwarty-kaczynski-to-bardzo-wazna-inwestycja/0d1jsrg

  z tym, że było to jedno z wielu otwarć, których dla PiS nigdy nie za wiele.

 6. Wito pisze:

  Pantryjota:
  Wito,

  Nie wiem tylko dlaczego tego tunelu nie otwierał prezes, oczywiście na piechotę. Być może dlatego, że bardziej go kręcą 12 letnie lesbijki:

  https://www.wprost.pl/polityka/10949560/kaczynskiemu-puscily-hamulce-12-letnie-dziewczynki-oglaszaja-sie-lesbijkami.html

  Odp…ło u całkiem. Myślę, że ostatnią prostą spędzi na jakichś lekach przepisanych przez psychiatrę. Powinien je brać od ładnych kilkunastu lat, ale wypowiedzi takie jak powyższa, są koronnym dowodem, że albo nic nie przyjmuje albo lekarz się pomylił.

 7. Wito pisze:

  Pantryjota:
  Jednak prezes otworzył tunel:

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/tunel-na-zakopiance-juz-otwarty-kaczynski-to-bardzo-wazna-inwestycja/0d1jsrg

  z tym, że było to jedno z wielu otwarć, których dla PiS nigdy nie za wiele.

  W TVN podali, że pierwszym pojazdem, który przejechał, był fiat 126 p. Cóż, dobrze że nie Wołga – którą wódz by pewnie chętnie pojeździł, bo jednak burżujska Skoda Superb (niemiecka!) to dość daleko od jego spienionych snów.

 8. Quartz pisze:

  Pantryjota,

  Tajemnica spowiedzi.

 9. Pantryjota pisze:

  Quartz,

  Raczej tajemnica poliszynela:)

Dodaj komentarz