Opoka sponsorowana

Kilka dni temu jechałem samochodem. W pewnym momencie włączyłem radio. Moje niemieckie do szpiku kości auto próbuje najwyraźniej przymilić się władzom, aby zrównoważyć swoją straszliwą niemieckość i z automatu włącza mi Polskie Radio Program Pierwszy. Co może w tzw. Boże Ciało lecieć przed południem w rządowym radio w państwie pisowsko-kościelnym? Oczywiście msza.

Był to mój pierwszy od lat kontakt z tą imprezą. Słuchałem  tego dziwacznego ceremoniału i coraz bardziej docierało do mnie, że od setek lat (a w tej wersji od ok. 60, tj. od Soboru Watykańskiego II) ludzie powtarzają przez godzinę teksty, których – założę się – nie rozumieją.

Zadam pierwsze z brzegu pytanie – dlaczego baranek boży, skoro generalnie Jezus Chrystus jest naszym pasterzem? Czy wypasa sam siebie? Dodam, że zadaję to pytanie jako osoba, która przez ok. 30 lat w tym rytuale uczestniczyła, więc chyba mogę założyć, że skoro ja tego nie rozumiem, to inni też nie. Aby uprzedzić posądzenia o ignorancję, pytanie o baranka bożego zadałem kilku osobom z mojego otoczenia, w większości wierzącym i praktykującym. Nikt nie wiedział.

Tak narodził się pomysł na tekst – serię pytań o konkretne fragmenty wałkowanego od dziesięcioleci eventu. Jednak okazało się, że będę musiał to trochę przesunąć, bowiem inna  kwestia przyciągnęła moje zainteresowanie.

Otóż tekst mszy, po wygooglaniu, pobrałem z portalu opoka.org.pl. To jakaś katolicka organizacja z mnóstwem biskupów w zarządzie, na czele z prymasem Polakiem. No i co jest fascynujące? Otóż na stronie nachalnie wyświetla się link do upaństwowionego przez PiS za nasze ciężkie pieniądze banku Pekao. Przewinięcie strony w dół prowadzi do jeszcze ciekawszych informacji. Katolickie coś tam sponsorowane jest nie tylko przez partyjny bank, ale też PGE i Eneę. A do k0mpletu mamy jeszcze jakiś rządowy Narodowy Instytut Wolności i – to chyba najlepsze  – Narodowy Bank Polski.

Z tą informacją czytelników zostawiam, życzę miłej końcówki weekendu i obiecuję, że tekst z pytaniami o najdziwaczniejsze teksty z mszy napiszę i opublikuję najszybciej jak się da.

 

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
  1. Quartz pisze:

    Co racja to racja.
    Śmieszne jest to że święto ustanowiono bez mała 1200 lat po śmierci Jezusa bo jakiś schizofrenik miał wizję…hehehehe

Dodaj komentarz