Optymistyczna historia

Żółwie powracają do gniazd na plaży Bombaju po raz pierwszy od 20 lat. Po raz pierwszy od prawie dwudziestu lat plaża w Bombaju – jest  jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie – zaroiła się od  czołgających się maleńkich żółwi, dowodząc, że życie naprawdę ma jakiś sposób na to co się dzieje na świecie. Plaża Versova rozciąga się wzdłuż wschodniej części Bombaju, patrząc na Morze Arabskie. Podczas gdy żółwie z rodziny ridley są znane z gniazdowania na innych plażach w Indiach, po raz pierwszy od prawie 20 lat zrobiły to w Bombaju, a około 90 młodych żółwich piskląt wyruszyło w morze.
To, co czyni tę historię jeszcze bardziej niesamowitą, to fakt, że aż do około trzech lat temu plaża Versova była wysypiskiem. Dosłownie. Plastik wyrzucony na brzeg, ludzie wyrzucali na niego śmieci, a rury kanalizacyjne wlewały się do wody. Pokryty był od surfowania po piasek w śmieciach, który według niektórych raportów sięgał w niektórych miejscach do 1,7 metra (5,5 stopy). Ludzie nie pływali w oceanie, pływali w plastiku. W 2015 roku młody prawnik, Afroz Shah, zdecydował, że ma tego dość. To, co zaczęło się od niego i jego 84-letniego sąsiada, stało się wydarzeniem, które zyskało poparcie ONZ, zgłosiło się ponad 1000 wolontariuszy do udziału w przywróceniu naturze tego skrawka lądu i  uważa się za jedno z największych na świecie działań ekologicznych związanych z plażami. W ciągu zaledwie kilku lat zebrali ponad 5000 ton śmieci, przekształcając całe 2,5 kilometra plaży w rejon zdatny dla żółwi. Ciężka praca Shaha została potwierdzona, tak jak podczas ostatniego dnia sprzątania plaży z innymi wolontariuszami, zauważyli malutkie wyklute żółwiki, przemykające przez piasek biegnące w kierunku szumu morza.
Żółwie powróciły na wybrzeże Bombaju po prawie 20 latach. To ważna informacja, a czysta praca wydaje się przynosić rezultaty.  Żółwie morskie, są nadal klasyfikowane jako „wrażliwe” przez IUCN. Gniazdują na innych plażach na wybrzeżu Indii i wracają do tego samego miejsca, w którym się wylęgły, ale zazwyczaj nie w pobliżu tak gęsto zaludnionych miejsc, jak w Bombaju. Oto nadzieja, że ​​więcej powróci z roku na rok.

A jeśli kiedykolwiek potrzebujesz motywacji do tego, co jedna osoba może zrobić, aby pomóc światu naturalnemu, bierz przykład z  Shah.

 

 

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5)
  1. Quartz pisze:

    Fot

Dodaj komentarz