Próżne napinanie

https://www.youtube.com/watch?v=exfJ8VPQDTY

„USA – ogromny wyciek gazu ziemnego 1 755 600 m3 dziennie od ponad dwóch miesięcy”

„Aliso Canyon – 42 km na północ od Los Angeles. Gaz wydostaje się z odwiertu od 23 października. Wiercenie aby zaczopować odwiert potrwa jeszcze kilka tygodni. Ewakuowano ponad 1000 mieszkańców okolicznego miasta. Metan jest gazem cieplarnianym którego działanie jest dziesiątki razy bardziej silne niż dwutlenek węgla”.

Nie dwutlenek węgla ma decydujące znaczenie, ale miliony metrów sześciennych metanu uwalnianych w takich katastrofach jak ta oraz przecieki z setek tysięcy odwiertów na całym świecie. Decydujące znaczenie mają jednak drobne emisje z każdego metra kwadratowego rozmrażanej wiecznej zmarzliny na obszarach Syberii i Alaski.  Można kłapać dziobami na konferencjach klimatycznych takich jak ta ostatnia. Można ogłaszać sukces, a tak naprawdę klimatyczny Rubikon został już dawno przekroczony. Zieloni mogą już przestać walczyć z ocieplaniem, powinni raczej zająć się działaniem, w kierunku zachowania zagrożonych gatunków zwierząt i roślin które zginą, w środowiskach, w których aktualnie egzystują. Nie ma litości, klimat się ociepla i będzie coraz cieplej. Stanie się to szybciej niż przewidują naukowcy i politycy. Gdybym był politykiem też bym uspokajał, bo po co nakręcać spiralę strachu. Nie strachu przed ociepleniem ale przed konsekwencjami ocieplenia. Poziom morza się podniesie bo lodowce Grenlandii i Antarktydy stopią się niechybnie. Po co straszyć mieszkańców nadmorskich miejscowości że stracą dorobek całego życia, a groby ich przodków zaleje morze. Czekają nas nowe wędrówki ludów. Tych z południa nie mogących wytrzymać wysokich temperatur i tych z północy uciekających przed wodą morską. No cóż, mnie jest łatwo to pisać bo akurat mieszkam 150 metrów nad poziomem morza.

Ciekawe kiedy w kryteriach handlu nieruchomościami pojawią się dane dotyczące wysokości terenu nad poziomem morza?

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Polityka, geopolityka (6), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)

Dodaj komentarz