Przebudzenie

Ocieplenie klimatu a tym samym roztopienie wiecznej zmarzliny może „obudzić” niebezpieczne wirusy i bakterie. To nie jest fantasmagoria ale jak najbardziej  realne przyszłe zdarzenie.

Klimat Ziemi staje się coraz cieplejszy, a bardzo stare wirusy i bakterie budzą się wraz z utratą lodu i stają się ponownie niebezpieczne. Naukowcy obawiają się powrotu chorób, które uznano za wymarłe lub o których pamięć ludzka dawno zapomniała. Na Syberii, Alasce i Kanadzie znaleziono wiele niebezpiecznych szczepów wirusów, jeden z nich, odnaleziony w 2015 roku, nie był aktywny od ponad 30 000 lat i nie stwarzał zagrożenia dla ludzi.

Istnieją poważne obawy, że niektóre z niebezpiecznych wirusów i bakterii mogą powodować choroby, które zostały uznane za wymarłe. Okazuje się, że wieczna zmarzlina jest miejscem, w którym nadal istnieją zahibernowane, niebezpieczne mikroorganizmy, a które mogą „obudzić się” w wyniku ocieplenia klimatu. Naukowcy znaleźli nietknięte wirusy hiszpańskiej grypy w organach osób pochowanych w tundrze syberyjskiej i na Alasce w 1918 roku.

Prawie połowa ludności pewnego syberyjskiego miasta zmarła w 1890 roku z powodu czarnej ospy. Większość z nich została pochowana niedaleko wiecznie zmarzniętej rzeki Kołymy. Dziś, brzegi rzeki zaczynają zapadać się z powodu globalnego ocieplenia. W sierpniu zeszłego roku na Syberii miał miejsce osobliwy przypadek. Aż 100 osób i ponad 2 tysiące reniferów zostało zarażonych wąglikiem. Choroba pojawiła się tam po raz pierwszy od 1941 roku. Naukowcy sądzą, że laseczki wąglika zostały zamrożone w ciałach jeleni. Ocieplenie uwolniło chorobę, a sprawę dodatkowo pogorszyło wyjątkowo ciepłe lato 2016 roku.

Naukowcy wyrazili obawy o topnienie wiecznej zmarzliny. Ich  zdaniem topnienie wiecznej zmarzliny może prowadzić do wznowienia epidemii chorób minionych wieków. Wieczna zmarzlina jest jednym z najbardziej narażonych na globalne ocieplenie ekosystemów. Nawet w cieplejszych regionach wzrost temperatury wpływa na rozprzestrzenianie się niebezpiecznych chorób, takich jak na przykład  wirus Zika.

Nie ma żartów, z tym problemem ludzkość też się będzie musiała zmierzyć. Najgorsze jest to, że niektórych wirusów i bakterii, które jeszcze są zamrożone nie znamy bo ludzi w tych rejonach które są zamrożone nie było nigdy.

Quartz

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
  1. Avatar Jacek pisze:

    Taaaa. Czasem dobrze być w wieku, który nie pozwoli na wypróbowanie tych nowo odkrytych żyjątek na sobie. Tylko progenitury żal…..

  2. ViC-Thor ViC-Thor pisze:

    Albo taki dinozaur – tego to już doszczętnie powaliło.
    Dobrze mu tak – tyranozaura to już mi w ogóle nie żal – takie okropne zębiska mu wystawały.

Dodaj komentarz