U, czyli Ostateczny Szpinak, Amerykański Korpus Jabłkowy, Wszechświat i Zjednoczone Królestwo

Do końca mojego muzycznego analfabetu zostało już tylko 6 literek, a właściwie 5, jeśli odliczyć dzisiejszy wpis. Będzie on z konieczności krótki, gdyż w zbiorach posiadam tylko 3 nieznane kapele, których nazwa zaczyna się na U.

Zacznę więc od zespołu, który spośród tych nielicznych wyróżnia się zdecydowanie poziomem, czyli od Ultimate Spinach. To ich drugi z trzech nagranych albumów:

Kiedy uświadamiam sobie, że powstało to ponad 50 lat temu, to nie pozostaje mi nic innego, jak zdjąć czapkę z głowy. Wikipedia dość dobrze informuje o kapeli, więc jeśli ktoś chce, to może sobie poczytać:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultimate_Spinach

Drugi zespół, czyli US Apple Corps zaliczany jest do przedstawicieli nurtu określanego jako „rock chrześcijański” :


O co chodzi z tymi odniesieniami, dość dobrze wyjaśnia ten artykuł, przy okazji informując o zespole:
https://tyme-machine.blogspot.com/2009/10/us-apple-corps-us-apple-corps-us-1970.html

I jeszcze jeden, pojedynczy „teledysk” :

U nas też działają zespoły utożsamiane z tym nurtem, ale niestety niewiele sobą reprezentują (no może poza Armią), a poza tym, ten cykl poświęcony jest wyłącznie kapelom zagranicznym.

A na koniec Universe, który po pierwszym przesłuchaniu nie wzbudził mojego zainteresowania, ale jeśli opuści się utwór tytułowy, to potem jest już całkiem nieźle, a kilka kawałków dobrze się broni po bez mała pół wieku:

Znalazłem ciekawą informację o zespole w języku polskim, więc można sobie przeczytać, że ich jedyna płyta wydana została w nakładzie..200 egzemplarzy, co sprawia, że dziś jest właściwie bezcenna:

https://rockowyzawrotglowy.pl/?p=2335

I już na koniec, trochę z „desperacji” spowodowanej małą podażą nieznanych kapel na U, zespół jak najbardziej znany, choć być może nie wszystkim i w tym cała moja nadzieja. Oto więc United Kingdom z czasów, gdy Zjednoczone Królestwo nie było jeszcze w takim stopniu „skażone” emigrantami jak dziś:

W tym zespole grało kilku bardzo znanych muzyków, z których co najmniej dwóch już odeszło, no ale nie będę się na ten temat rozpisywał, bo muszę odejść od komputera.

Pantryjota

Pantryjota

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Kultura i sztuki wszelakie (2)

Dodaj komentarz