Widmo głodu

Niemal 33% światowej gleby jest nieczynne z powodu erozji, zasolenia, ługowania substancji organicznych, zakwaszenia, zanieczyszczenia i innych szkodliwych zjawisk, informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Tymczasem stworzenie jednego centymetra wierzchniej górnej warstwy gleby trwa około tysiąca lat. „Zdrowa gleba jest cennym nieodnawialnym zasobem, ale jest zagrożona przez coraz bardziej destrukcyjne zachowania ludzkie, a my jesteśmy odpowiedzialni za stan gleb, które dają nam pożywienie, wodę i czyste powietrze.” Dzisiaj musimy podjąć działania, aby chronić i poprawić gleby – zauważa FAO.

„Obecna stopa degradacji gleby zagraża zdolności przyszłych pokoleń do zaspokajania ich najpilniejszych potrzeb, ponieważ 95% tego, co jemy, jest bezpośrednio lub pośrednio produkowane z ziemi.” Według prognoz, do 2050 r. Światowa populacja przekroczy 9 ​​miliardów ludzie „, podkreśla FAO.

Możliwe jest dostarczanie ludzkości pożywienia tylko poprzez zwiększanie plonów, poprawę jakości uprawianych produktów na istniejących glebach.
Gleba służy jako rodzaj filtra, czyszcząc dziesiątki tysięcy metrów sześciennych wody rocznie. Działając jako główny magazyn węgla, gleba pomaga absorbować dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, jest ważnym elementem w walce ze zmianami klimatu.
Dalsze zanieczyszczenia i degradację gleby można powstrzymać, wprowadzając zrównoważone gospodarowanie gruntami i zaawansowane technologie ochrony gleby. FAO proponuje porzucić szkodliwe metody hodowli, w szczególności nie nadużywać antybiotyków, ponieważ mogą one przenikać do gleby i rozprzestrzeniać się w środowisku. W rezultacie pojawiają się bakterie odporne na środki przeciwdrobnoustrojowe. Niemal 700 tysięcy osób rocznie umiera na świecie po zakażeniu takimi bakteriami.

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Polityka, geopolityka (6), Różne ciekawe historie (5)
  1. Pantryjota pisze:

    Prezes jakoś się wyżywi. Na pewno ma duże zapasy kociej karmy.

  2. Quartz pisze:

    Taka karma to dla niego luksus. Lepiej niech myszy łowi

Dodaj komentarz