Wieńce szmaragdowe niszczą lasy USA i Kanady

Szmaragdowy Wieniec („chrząszcz-sabotażysta”) niszczy lasy w USA i Europie) pierwotnie zamieszkiwał dość mały region na styku granic Korei Północnej, Chin, Rosji i Japonii, zauważają naukowcy w artykule w czasopiśmie Biological Invasions .
Tak zwane szmaragdowe Wieńce (Agrilus planipennis) są szeroko rozpowszechnione na wschodzie Rosji i Chin, gdzie owady te dotykają starych i chorych jesionów, nie powodując poważnych problemów dla zdrowych drzew i innej roślinności. Niewyjaśnione jest  jak szmaragdowe giganty przeniknęły do ​​Ameryki Północnej w 2002 roku. Od tego czasu chrząszcze rozprzestrzeniają się szybko przez lasy w Kanadzie i USA, dosłownie kosząc drzewa.

Pięć z sześciu najpopularniejszych topoli w Ameryce Północnej zostało zaatakowanych przez chrząszcze w nowej wersji Czerwonej Księgi. Inny gatunek topoli zalicza się do kategorii gatunków, których przetrwanie jest przez to zagrożone.
Populacja topoli w Ameryce Północnej to około 9 miliardów drzew, z których większość może zniknąć w ciągu następnych dziesięciu lat ze względu na dalsze rozprzestrzenianie się ” chrząszczy”. Wszystko to doprowadzi do ogromnych zmian w ekosystemach i pozbawi Stany Zjednoczone i Kanadę źródła drewna na meble, kije baseballowe i rakiety tenisowe.
Ojczyzna „sabotażystów” pozostała tajemnicą dla naukowców, zanim ktokolwiek próbował ustalić dokładne granice siedlisk tych szkodników, ponieważ biolodzy i ekolodzy uważali, że chrząszcze żyją niemal w całej północno-wschodniej i wschodniej Azji.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy opis jest poprawny i kompletny, porównując go z dokładnie udokumentowanymi danymi na temat zamieszkiwania szmaragdowego Wieńca w Azji. Naukowcy badali informacje z różnych źródeł, badali próbki przechowywane w kolekcjach muzealnych, gromadzili dane z artykułów i książek publikowanych w różnych językach, w tym rzadkich dzieł japońskich i chińskich, i zbudowali pierwszą dokładną mapę naturalnego obszaru szkodnika.
Okazało się, że powierzchnia szmaragdowej zarazy w Azji jest znacznie mniejsza niż się powszechnie uważa. Owad rozprzestrzenia się na Dalekim Wschodzie, w ośmiu prowincjach Chin, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Odniesienia do rozmieszczenia tego żuka w Mongolii, na Tajwanie, a także w Mongolii Wewnętrznej i chińskiej prowincji Syczuan nie zostały potwierdzone.
Definicja siedliska  „chrząszczy” jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, biolodzy mogą zacząć szukać naturalnych wrogów, które mogą pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się tych szkodników w Ameryce i Europie Zachodniej. Po drugie, odkrycie to pozwala nam podejmować działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się chrząszczy i zapobieganie ich przenikaniu do innych zakątków Ziemi, ale nie są zaznajomieni z tymi szkodnikami.
Nie pierwszy i nie ostatni to raz, że szkodniki łatwo przemieszczą się z jednego kontynentu na inny.

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
  1. Quartz pisze:

    Tak wygląda to „bydlę”

Dodaj komentarz