Zagrożenia


Eksperci odkryli,
że szóste masowe wymieranie na Ziemi, które już się dzieje, zagraża nie tylko dzikim zwierzętom, które zwykle uważamy za zagrożone gatunki; to również poważnie zagraża dostawom żywności na całym świecie. Wyniki zostały przedstawione w nowym raporcie Bioversity International.

„Ogromne ilości gatunków roślin i zwierząt, które stanowią podstawę naszego zaopatrzenia w żywność, są tak samo zagrożone (jak dzika przyroda) i prawie nikt nie zwraca na to uwagi”, powiedziała The Guardian, dyrektor generalny Bioversity International, Ann Tutwiler. „Jeśli jest jedna rzecz, której nie możemy pozwolić wymrzeć, to gatunki które dostarczają żywności, która podtrzymuje każdego człowieka z ponad siedmiu miliardów ludzi na naszej planecie”.

żnorodność środków spożywczych na naszej planecie znana jest jako „różnorodność agrobiologiczna” i jest to jedyny cenny zasób, który powoli już tracimy. ”
Dzisiaj oko
ło 75 procent światowej żywności pochodzi z zaledwie 12 gatunków roślin i pięciu gatunków zwierząt. Według raportu Bioversity International, produkcja wysokiej jakości skrobi doprowadziły że z udokumentowanych od 5000 do 70 000 gatunków roślin zostały tylko trzy-ryżu, kukurydzy i pszenicy – dające ponad połowę światowej ilości kalorii roślinnej jako pokarm dla ludzi.

Ten brak różnorodności biologicznej oznacza, że ??dostawy żywności na całym świecie są bardzo podatne na szkodniki i choroby, które mogą szybko przemieszczać się przez duże monokulturowe regiony. Właśnie to wywoływało klęski głodowe ziemniaków w Irlandii w XIX wieku, co spowodowało śmierć jednego miliona osób.

Zmiany klimatyczne i emisja dwutlenku węgla są również zagrożeniem, ponieważ zmniejszają wydajność tych nielicznych szczepów, na których świat polega, nawet wtedy, a z każdym rokiem globalna liczba ludności wciąż rośnie.

Dziesiątki tysięcy gatunków rzadko uprawianych i dzikich istnieje, oferując różnorodne potrawy, które są pożywne, tolerancyjne na zmieniający się klimat i odporne na choroby. Niemniej jednak ich redukcja, zanieczyszczenie i zniszczenie dzikich obszarów, w których istnieją, rozpoczynają się masowym wymieraniem gatunków dzikich zwierząt na Ziemi, stanowią zagrożenie dla różnorodności biologicznej i dostarczania żywności dla ludzi. Guardian donosi, że co najmniej 1000 gatunków uprawnych już zagrożonych tą presją.
Wystarczy że tylko ziemniaki lub pszenica zostanie zaatakowana jakąś chorobą i głód powszechny obejmie całą Ziemię. Bogaci sobie kupią żywność, ale to tylko doraźnie. Potem głodować zaczną także kraje bogate. Jak na razie złota i diamentów, a nawet dolarów nie trawią żołądki Homo Sapiens.

Inspiracja: https://futurism.com/world-food-supplies-threatened-by-sixth-mass-extinction/

Quartz

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Polityka, geopolityka (6), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
 1. Avatar Jose Obando pisze:

  Cześć,
  Twój cykl felietonów straszących apokalipsą zwykłego zjadacza chleba nabiera tempa.
  Z jednej strony jestem przestraszony, bo taki ma być efekt Twoich artykułów, ale druga diaboliczna strona podaje mi rozwiązania tego problemu, które to nigdy pewnie nie zaakceptujesz.
  GMO
  Pozdrawiam

 2. Quartz Quartz pisze:

  Jose Obando,

  Witam
  To nie straszenie. Stwierdzam fakty.

Dodaj komentarz