Powieść na dzisiejsze czasy

W związku z tym, że mamy to co mamy i jest tak jak jest, pomyślałem sobie, że przypomnę jeden z odcinków mojej kultowej powieści, ktora pasuje jak ulał.

Baśn jak Gumowa Kaczka – Rozdział V

Rozdział piąty

Spacerując po galerii Złote Tarasy Danusia natknęła się w pewnym momencie na kaplicę pod wezwaniem św. Homobonusa z Kremony, która niewiedzieć czemu od razu skojarzyła się jej z bonusami dla homosiów, panoszących się od pewnego czasu wszem i wobec. Wobec faktu panoszenia się nie pozostawała obojętna, podobnie jak wobec słynnej, wielkokrotnie palonej tęczy na placu Zbawiciela, co już samo w sobie wydawalo się jej lekką przesadą. Tzn. zarówno palenie, jak i symbolika, bo rodzice od małej uczulali ją na znaczenie różnych symboli tłumacząc, że niektóre uczulenia bywają nawet śmiertelnie groźne.

Nie mogła jednak wiedzieć, że św. Homobonus jest patronem kupców, podobnie jak kilku innych świętych, choć przecież nie święci garnki lepią, tylko chińczycy, a nasi je tylko sprzedają, jak wiele innych towarów. Obecność kaplicy w galerii handlowej niespecjalnie zdziwiła Danusię, bo niewiele było ją w stanie zadziwić od momentu, w którym rozpowszechniły się msze autobusowe i tramwajowe i obowiązkowe modlitwy na rozpoczęcie i zakończenie pracy w fabrykach i innych zakładach. Tylko prywatni taksowkarze opierali się jeszcze tu i ówdzie obowiązkowi instalacji specjalnych modułów do odbioru Radia Maryja i TV Trwam, choć przecież nie musieli za nie płacić, w przeciwieństwie do obowiązkowego haraczu na rzecz Zaiksu, w przypadku puszczania pasażerom jakiejś muzyki. Wiedziała, że nową, religijną tradycję instalowania kaplic w centrach handlowych zapoczątkowały Katowice i że maczał w tym palce pewien lokalny pisarz, który oprócz kilku innych nałogów był również uzależniony od rodzinnych zakupów w takich miejscach. A ponieważ wiele osób po niedzielnej mszy kierowało się tradycyjnie do galerii (a bywało również, że poranne nabożeństwo wiele osób przesypiało) niszowy pisarz zasugerował oczywiste rozwiązanie. Za pomysł nic nie wziął, jedynie zażyczył sobie, żeby galerie sprzedawały jego książki w dowolnie wybranym przez dyrekcję miejscu, o czym zresztą jeszcze będzie mowa.

Również za prawie naturalną uznawała nasza bohaterka konieczność zdejmowania nakrycia glowy w czasie przechodzenia obok pomników poległego prezydenta, co w zasadzie sprowadzalo się do konieczności chodzenia bez czapki, bo obelisków była taka ilość, że ludzie musieliby nieustannie czapkować, co niektorym mogłoby brzydko kojarzyć się z czasami feudalizmu. Na szczęscie z tego obowiązku zwolnione były dzieci do lat 15, co przy okazji ograniczyło ilość gwałtów, bo przecież wiadomo, że dziewczynka (a nawet chłopiec) bez nakrycia głowy zawsze wzbudza większe żądze, niż okutana w czapkę, czy choćby skromnie zasłaniająca czubek głowy beretem.

Danusia też miała beret, ale używała go tylko na krytej pływalni, na którą chodziła od czasów, gdy rodzice powiedzieli jej, że umiejętność pływania może przydać się każdemu, nawet kobiecie. Beret trochę rzucał się w oczy, ale dzięki temu Danusia też, co zwiększało szansę na poznanie jakiegoś mężczyzny. Danusia wiedziała z literatury, że kobieta bez mężczyzny jest nic nie warta. Co prawda była to literatura amerykańska i nie była pewna, czy autor przypadkiem nie twierdził czegoś wręcz odwrotnego, ale pływając krytą żabką nie zawracała sobie głowy takimi niuansami. Generalnie Danusia starała się zazwyczaj nie zawracać sobie głowy niepotrzebnymi refleksjami i przemyśleniami, bo rodzice zawsze jej tłumaczyli, że od nadmiaru myślenia tylko boli głowa. Kiedyś nawet zapisała się na kurs medytacji, bo gdzieś wyczytała, że dzięki medytacjom mozna nauczyć się niemyślenia, ale trochę słabo jej szła ta nauka, bo ciągle myślała co tu zrobić, żeby nie myśleć o nauczycielu, który był bardzo przystojnym mężczyzną i aż ją świerzbiło, żeby zaprosić go na basen. Co prawda kiedyś złapała na nim świerzb, ale kuracja specjalną maścią szybko sprawiła, że przestała się drapać i znów była potencjalnie atrakcyjna dla płci przeciwnej i nie tylko. Dodatkowym bodźcem skłaniającym ją do pływania była swego rodzaju zazdrość, jaką odczuwała wobec gumowej, niezatapialnej kaczuszki, z którą wchodziła w intymne interakcje w trakcie domowych ablucji. W takich chwilach czasem wyobrażała sobie, że jest kaczorem Alfa i że ma wszystko pod kontrolą. Skąd mogła wiedzieć bidulka, że nawet kaczor Alfa nie może sam o wszystkim decydować, a już najmniej o sobie, bo o wiele ważniejsze są wielkie obowiązki wobec stada i rodzeństwa.

Jeśli chodzi o stado, to Danusia chyba była pozbawiona instynktów stadnych, bo nienajlepiej czuła się w towarzystwie. Nawet towarzystwo wzajemnej adoracji nie imponowało jej w żaden sposób, chyba, że chodziło o adorację samej siebie, w czym była całkiem niezła, o ile akurat nie popadła w depresję. Kiedyś wybrała się nawet do psychiatry i przez pewien czas przyjmowała leki antydepresyjne, ale w pewnym momencie uznała, że potrzebuje jednak czegoś zupełnie innego, a w zasadzie kogoś. Wiedziała z literatury i opowiadań koleżnek z pracy, że niektórzy mężczyźni działają na kobiety jak najlepsze antydepresanty, a szczególną rolę odgrywać miały jakoby w tym procesie pewne czynniki chemiczne, przedostające się do organizmu kobiety w trakcie trwania takiej znajomości. Niestety nie było jej dane delektować się tymi związkami zbyt często, a permanentnie to w zasadzie wcale, więc musiała uwierzyć fachowcom i koleżankom na słowo, choć rodzice uprzedzali ją, że prawdziwego fachowca poznaje się najlepiej w biedzie.

Biedy w zasadzie nie cierpiała, więc szansa na poznanie kogoś takiego była niewielka, a już zupełnie niewyobrażalne było dla niej to, co miało wydarzyć się w bardzo nieodległej przeszłości. Inna sprawa, że gdyby umiała odczytywać znaki, to być może jako znak potraktowałaby fakt, że w trakcie korzystania z galeryjnej toalety zauważyła na półce u babci klozetowej jakieś książki, przy których była umocowana karteczka z napisem: „promocja – tylko do końca roku 3 w cenie jednej”. Nie zdziwiło ją wcale, że książki sprzedawane są w toaletach, bo od czasu gdy większość księgarni zamieniono na siedziby banków i sklepów, autorzy musieli szukać nowych miejsc zbytu swoich produktów, a przecież załatwianie potrzeb fizjologicznych to potrzeba równie ważna jak czytanie, więc pomysł wydał się Danusi zupełnie do rzeczy. Sama miała czasem własne, całkiem dorzeczne pomysły, ale zawsze czegoś brakowało, żeby móc wcielić je w życie. Głównie wytrwałości i zamozaparcia, gdyż nie miała w tym zakresie dobrych wzorców rodzinnych, a wręcz przeciwnie. Co prawda ojciec szedł czasem w zaparte, gdy matka podejrzewała go o kolejny romans, ale robił to chyba bardziej pro-forma, niż z wewnętrzego przekonania, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Danusia też nigdy nie widzała ojca zdradzającego mamę, więc mogła się tylko czegoś domyślać po odgłosach, jakie czasem dobiegały z pokoju rodziców, gdy odwiedzała ich sąsiadka z 4 piętra, przeważnie w czasie, gdy mama była w pracy. Sąsiadka była niewiele starsza od Danusi, ale za to o wiele młodsza od jej mamy, więc w zasadzie nawet gdyby coś było na rzeczy, to była wręcz dumna z ojca, że potrafi sobą zaintresować tak młodą i atrakcyjną osobę. Żałowała tylko trochę, że na jej klatce nie było jakiegoś sąsiada, który mogłby zainteresować się nią samą i vice-versa, bo zawsze ceniła sobie wygodę, a posiadanie kochanka na tej samej klatce z pewnością jest bardzo wygodne, szczególnie zimową porą.

Do zimy miała zresztą stosunek ambiwalentny, bo choć lubiła obserwować zmagania sportowców zimowych, to z drugiej strony trochę głupio się czuła z powodu braku talentu do jakiejkolwiek dyscypliny uprawianej zimą z wyjątkiem curlingu, gdyż co jak co, ale miotłę miała opanowaną do perfekcji, ponieważ w czasach jej młodości w domu nie było odkurzacza, który ojciec uważał niemal za narzędzie szatana, choć jak wiemy, nie zaliczał się do osób specjalnie religijnych. A skoro o religii mowa, to na Danusi nie zrobiła prawie żadnego wrażenia stalowa klatka, w której na parterze galerii przetrzymywano na pokaz kilkoro zwoleników filozofii Gender, który to pomysł miał jakoby służyć ostrzeżeniu społeczeństwa przed zgubnymi skutkami laicyzacji i równouprawnienia. Od czasu gdy prymas dzierżył jednocześnie tekę wicepremiera (zgodnie z kosmetycznymi zmianami w konstytucji, przeforsowanymi po usunuięciu żałosnego potomka żołnierza Wehrmahtu) wszystko stało się proste jak budowa cepa, który to cep wisiał od pewnego czasu na sali sejmowej obok krzyża, a zapach kota prezydentoprezesopremiera capił wokół i sprawiał, że posiedzenia wysokiej izby nigdy nie trwały zbyt długo, co miało zbawienny wpływ na działalność legislacyjną wysokiej izby. Marszełk Sejmu, znany dawniej jako tajny agent Tomek, w przypadku niesubordynacji któregoś posłów dysponował specjalnym, dębowym krzesłem, którym w razie czego potrafił przy…..lić, że aż drzazgi leciały. Wywoływało to szeroki usmiech na twarzy prezydentoprezesopremiera oraz jego świty, ze szczególnym uzwględnieniem posła szczególnie wyposażonego przez naturę, choć niestety nie w mózg. Co prawda tego wyposażenia nikt tak naprawdę nie widział, ale na Danusi i tak nie zrobiłoby ono zapewne wrażenia, bo pamiętała przecież owego rybaka, który kiedyś pojawił się na krótko w jej dość już długim życiu.

Żyła na tyle długo, że w zasadzie już dość dawno minęła półmetek i powoli zaczynała myśleć o wczasach w Egipcie na emeryturze. Kierunek w którym szła Polska pod światłym przywództwem nowego prezesoprezydentopremiara pozwalał męższczyznom i kobietom w pewnym wieku na snucie całkiem fajnych planów na stare lata, tym bardziej, że znów do łask wróciły OFE, z których pełnymi garściami czerpał generał Kaczyński, gdyż jak się okazało, miał spore środki zgromadzone w swoim czasie nie koncie, choć nie było to konto bankowe. Danusia czuła się trochę zagubiona w tej nowej rzeczywistośći, gdy nagle poczuła jak ktoś szarpie ją za ramię.

– proszę pani, zamykamy, proszę iść już do domu

mówił pochylony nad nią męższczyzna w galeryjnym uniformie, a za oknami widać był ciemność.

Zdała sobie po chwili sprawę, że musiała usnąć na chwilę w jednej przytulnych kawiarenek, i że ta chwila trwała długo jak wieczność. Przypomniała sobie wtedy książkę „Stąd do wieczności” i szybkim krokiem udała się na jej spotkanie. Krok miała sprężysty, a czeskie rajstopy z fabryczną dziurą w kroku sprawiały, że wcale się tam nie pociła, choćby nie wiem co. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że ten brak potliwości w strategicznych miejscach zafascynuje pewnego mężczyznę, który nade wszystko cenił sobie komfort zapachowy. Dlatego kastrował wszystkie koty, ale również z tego powodu, że wtedy czuł się prawdziwym samcem Alfa wśród eunuchów. Nikt nie znał jego prawdziwej natury, choć krążyły na ten temat różne plotki. Danusia jednak nie śledziła nigdy serwisów plotkarskich, bo miała ciekawsze zajęcia, jak choćby wspomniany już wcześniej basen, czy jazdę na rowerze, ktorą bardzo lubiła, mimo kilku wypadków, które przytrafiły się jej, gdy przesadziła z prędkością.

A na koniec zestawienie patronów, na wypadek gdyby ktoś nie wiedział, do kogo się zwrócić w razie potrzeby. Co prawda nie mam pojęcia, dlaczego raz są to patroni, a potem patronowie, ale pewnie to bez znaczenia. Ważne, że jest śmiesznie i że skopiowałem to ze strony z końcówką .org, co z pewnością dodaje materiałowi znaczenia.

Święci patroni, którzy strzegą nas w różnych potrzebach

Patronowie zawodów

Patronowie stanów, organizacji, instytucji, stowarzyszeń, zalet ludzkich

Patronowie wzywani w klęskach, nieszczęściach i przypadkach losowych

Patronowie wzywani w chorobach

Patronowie rzeczy, zwierząt i innych

PATRONOWIE ZAWODÓW

Administratorów – św. Wawrzyniec, św. Marcjan, św. Martyriusz

Adwokatów- św. Iwo, św. Alfons Liguori, św. Mikołaj, św. Katarzyna Aleksandryjska

Aktorów – św. Genizjusz, św. Maria Egipcjanka

Akuszerek – św. Pantaleon

Alpinistów – św. Bernard z Aosty

Aptekarzy – św. Kosma i św. Damian, św. Wit, św. Michał Arch., św. Jan Damasceński, św. Mikołaj, św. Markulf, św. Jakub Starszy

Architektów – św. Barbara, św. Tomasz Ap., św. Jan Chrzciciel

Archiwistów – św. Wawrzyniec

Artylerzystów – św. Barbara

Artystów – św. Wit, św. Jerzy

Automobilistów i kierowców – św. Krzysztof

Bankowców – św. Kajetan, św. Michał Arch.

Bednarzy – św. Mikołaj, św. Firmin Starszy, św. Marcin, św. Szczepan, św. Jerzy, św. Florian, św. Barnaba

Bibliotekarzy – św. Wawrzyniec Diakon, św. Karol Boromeusz

Biblistów – św. Hieronim

Biegaczy-św. Krzysztof

Bieliźniarek- św. Klara

Blacharzy – św. Piotr Ap., św. Wilhelm z Malavalle

Botaników – św. Dorota

Brukarzy – św. Tomasz Ap., św. Roch

Budowlanych – św. Wincenty Ferreriusz, Piotr Ap., św. Tomasz Ap., św. Maciej Ap.

Budowniczych instrumentów muzycznych -św. Cecylia

Budowniczych mostów – św. Piotr Ap.

Celników -św. Mateusz Ap.

Cenzorów – św. Anastazja z Dalmacji

Chałupników – św. Gerwazy, św. Protazy

Chirurgów – św. Rafał Arch., św. Kosma i Damian, św. Łukasz

Chórzystów – św. Grzegorz

Cieśli – św. Józef, św. Tymon z Salzburga, św. Wolfgang, św. Barbara, św. Tomasz Ap.,św. Koleta

Cukierników – św. Maciej Ap., św. Wawrzyniec, św. Jakub Młodszy, św. Filip Ap.

Cynowników – św. Michał Arch., św. Sebastian, św. Fabian

Czapników – św. Filip Ap.

Czeladników – św. Onezym

Dekarzy – św. Serapion z Aleksandrii, św. Rafał Arch., św. Barbara, św. Wincenty z Saragossy

Dorożkarzy – św. Onufry, Eliasz Prorok

Drukarzy – św. Ludwik IX król Francji, św. Augustyn, św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Jan Boży

Drwali – św. Józef, św. Wincenty z Saragossy, św. Szymon Ap., św. Henryk z Bolzano

Duszpasterzy – św. Karol Boromeusz, św. Paweł

Duszpasterzy więziennych – św. Józef Cafasso

Dyplomatów – św. Gabriel

Dziennikarzy – św. Franciszek Salezy

Dzierżawców – św. Eligiusz

Dzwonników – św. Barbara, św. Gwidon

Egzegetów – św. Hieronim

Ekologów – św. Franciszek z Asyżu

Ekspedientek – św. Katarzyna z Parc

Esperantystów – św. Pius X, św. Hildegarda

Fabrykantów powozów – św. Eligiusz

Farbiarzy – św. Lidia, św. Helena, św. Szymon Ap., św. Jan Chrzciciel

Farmaceutów – św. Jan Damasceński, św. Kosma i Damian, św. Jakub Starszy

Filatelistów – św. Gabriel Arch.

Filozofów – św. Justyn

Fizyków – św. Pantaleon, św. Kosma i Damian

Flisaków – św. Krzysztof, św. Barbara, św. Mikołaj

Foluszników – św. Piotr Ap.

Fotografów – św. Weronika

Fryzjerów i perukarzy – św. Maria Magdalena, św. Patryk, św. Ludwik

Furmanów – św. Wulmar

Furtianów – św. Konrad

Garbarzy – św. Bartłomiej Ap., św. Józef z Arymatei, św. Kryspin, św. Kryspinian, św. Marcin, św. Sebastian, św. Jakub Młodszy, św. Filip Ap., św. Jan Chrzciciel

Garncarzy – św. Szymon Ap.,św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Sebastian,św. Fabian, św. Florian, św. Piotr Ap., św. Goar

Geodetów – św. Tomasz Ap.

Geometrów – św. Tomasz Ap.

Gorzelników – św. Mikołaj

Gospodyń domowych – św. Marta, św. Sabina, św. Anna

Gospodyń na plebani – św. Werena z Zurzach, św. Weronika, św. Wiborada

Górników -św. Barbara, św. Kinga, św. Anna, św. Dorota, św. Wit, św. Andrzej Ap., św. Albert Wielki, św. Agata, św. Antoni

Grabarzy – św. Józef z Arymatei, św. Nikodem, św. Szymon bp., św. Barbara

Grawerów – św. Eligiusz

Hafciarek – św. Klara

Handlarzy bydła – św. Teodard

Handlarzy dzieł sztuki – św. Roch

Handlarzy koni – św. Eligiusz

Handlarzy wełną – św. Błażej

Handlarzy żelazem – św. Sebastian 12

Handlowców – św. Honorat, biskup Amiens

Heroldów – św. Marcin

Hotelarzy – św. Marta, św. Marcin z Tours

Humorystów – św. Filip Neri

Hutników – św. Florian

Hutników szkła – św. Wawrzyniec

Introligatorów – św. Jan Ewangelista,św. Bartłomiej Ap., św. Łukasz, św. Celestyn

Inżynierów – św. Benedykt z Nursji, św. Tomasz Ap.

Jeźdźców – św. Marcin

Językoznawców – św. Hildegarda Jubilerów – św. Eligiusz, św. Ludwik

Kamieniarzy – św. Szczepan, św. Piotr, św. Sebastian, św. Klaudiusz, św. Klemens I, św. Rajnold, św. Maryn, św. Tomasz Ap.

Kapeluszników – św. Jakub Młodszy, św. Klemens, św. Marcin, św. Genowefa, św. Błażej, św. Filip Ap.

Karczmarzy – św. Wit, św. Marcin, św. Mikołaj, św. Jan Chrzciciel, św. Marta

Karczowników – św. Utto

Kasjerów – św. Bonifacy,

Kawalerii – św. Jerzy, św. Marcin

Kaznodziejów – św. Jan Chryzostom

Kelnerów – św. Klemens Dworzak

Kierowców – św. Krzysztof

Kolejarzy – św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Andrzej Bobola

Kołodziejów – św. Józef,św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Eligiusz,św. Willigis

Kominiarzy – św. Agata, św. Florian, św. Jan Chrzciciel

Konstruktorów wag – św. Michał Arch.

Kopistów – św. Jan Ewangelista

Korespondentów prasowych – św. Gabriel Arch.

Koronkarzy – św. Elżbieta Węgierska, św. Anna

Kosmonautów – św. Józef z Kupertynu

Koszykarzy – św. Marek Ewangelista

Kościelnych – św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Gwidon z Anderlechtu,

Kotlarzy – św. Benedykt z Nursji

Kowali – św. Eligiusz, św. Jan Chrzciciel,św. Oswald, św. Gutman, św. Jerzy, św. Florian,św. Piotr, św. Maciej Ap, św. Patryk

Kramarzy – św. Eustachy, św. Jakub Młodszy, św. Filip Ap.

Krawców – św. Bonifacy, św. Roch, św. Łucja, św. Franciszek, św. Gutman, św. Szczepan, św. Klarus, św. Błażej, św. Dominik, św. Jan Chrzciciel, św. Anna

Kreślarzy – św. Jan Ewangelista

Krwiodawców – św. Maksymilian Kolbe

Księgarzy – św. Hieronim, św. Jan Boży

Księgowych – św. Mateusz Ap.

Kucharek – św. Marta z Betanii, św. Wiborada

Kucharzy – św. Jan Leonardi, św. Wawrzyniec, św. Barbara, św. Paschalis Baylon

Kupców – św. Homobonus z Kremony, św. Honorat, św. Eustachy, św. Franciszek, św. Roman z Rouen, św. Gutman

Kupców drobnych towarów – św. Markulf

Kuśnierzy – św. Jan Chrzciciel, św. Hubert

Kwiaciarek – św. Róża z Limy, św. Fiakriusz

Lekarzy – św. Łukasz Ewangelista, św. Pantaleon, ś w. Błażej, ś w. Cezary z Nazjanzu

Leśników – św. Hubert, św. Eustachy,św. Szymon Ap., św. Wincenty z Saragossy,św. Jan Gwalbert

Literatów – św. Franciszek Salezy, św. Jan Ap.

Lotników – św. Józef z Kupertynu

Ludwisarzy – św. Barbara, św. Agata

Lutników – św. Cecylia

Łącznościowców – św. Gabriel Arch. Malarzy – św. Bernard bp, św. Łukasz Ewangelista, bł. Fra Angelico

Malarzy ikon – św. Jan Damasceński

Malarzy pokojowych – św. Ludwik IX, św. Kilian

Malujących na szkle – św. Klara, św. Eustachy

Mamek – św. Mamert, św. Agata, św. Konkordia, św. Maurun z Troyes

Marynarzy – św. Paweł Ap., św. Barbara, św. Rafał Arch., św. Erazm, bł. Piotr Gonzales, św. Mikołaj, św. Wincenty z Saragossy, św. Piotr, św. Krzysztof, bł. Idesbald

Marynarzy włoskich – św. Franciszek z Pauli

Matematyków – św. Anatol z Laodycei

Metalowców-św. Eligiusz, św. Florian

Miedziorytników – św. Fiakriusz

Mierniczych – św. Michał Arch.

Młynarzy – św. Marcin z Tours, św. Krystyna z Bolzano, św. Mikołaj, św. Paulina z Noli, św. Arnulf

Młodych robotników – św. Jan Bosko

Modystek – św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Krzysztof

Mówców – św. Katarzyna Aleksandryjska

Murarzy – św. Marek Ewangelista, św. Wincenty Ferreriusz, św. Tomasz Ap., św. Szymon Ap., św. Barbara, św. Szczepan, św. Ludwik

Muzyków – św. German z Paryża, św. Grzegorz I, św. Leon I Wielki, św. Odo z Cluny, Leon IX

Muzyków kościelnych – św. Cecylia, św. Pius X

Myśliwych – św. Hubert, św. Eustachy, św. Sebastian, św. Idzi

Narciarzy – św. Bernard z Aosty

Nauczycielek – św. Urszula

Nauczycieli – św. Grzegorz I Wielki, św. Jan de la Salle, św. Benild, św. Benedykt z Nursji

Notariuszy – św. Marek Ewangelista, św. Łukasz, św. Iwo, św. Jan Ap., św. Mikołaj, św. Klotylda

Oberżystów – św. Marcin, św. Mikołaj,św. Jan Chrzciciel, św. Marta

Oddających w zastaw – bł. Bernardyn z Feltre

Odlewników – bł. Dorota z Mątowów, św. Hubert

Odźwiernych – św. Łucja Oficerów – św. Rafał Kalinowski

Ogrodników – św. Dorota, św. Gertruda, św. Urban I, św. Fiakriusz, św. Tryfon, św. Agnieszka, św. Maria Magdalena

Olowników – św. Piotr Ap.

Opiekujących się chorymi – św. Kamil

Optyków – św. Frydolin, św. Hubert

Organistów-św. Cecylia, św. Leon I Wielki

Osadników – św. Utto

Owczarzy – św. Jan Ap., św. Wendelin

Pakowaczy, wytwórców pudełek – św. Fiakriusz

Papierników – św. Jan Ap., św. Jan Boży

Parobków – św. Leonard, św. Eligiusz,

Pasiarzy – św. Marcin

Pasterek – św. Agata, św. Germana

Pasterzy – św. Genowefa, św. Jan Chrzciciel, św. Idzi, św. Eberhard, św. Wendelin, św. Marcin, św. Dominik z Silos, św. Paschalis Baylon, św. Szymon Słupnik

Pasterzy świń – św. Antoni Pustelnik

Personelu więziennego – św. Hipolit Piastunek dzieci – św. Konkordia

Piekarzy – św. Anna, św. Klemens Dworzak, św. Bartłomiej Ap., św. Elżbieta Węgierska, św. Autbert, św. Antoni Padewski

Pielęgniarek – św. Agata,św. Katarzyna Sieneńska, św. Marcin

Pielęgniarzy – św. Jan Boży, św. Kamil

Pielgrzymów – św. Rafał Aren., św. Gertruda, św. Aleksy Żebrak, św. Ludwik IX

Pieśniarzy – św. Jan Chrzciciel

Pilotów amerykańskich walczących w II Wojnie Światowej – św. Józef z Kupertynu

Pilśniarzy – św. Filip Ap.

Piosenkarzy – św. Grzegorz Wielki

Pisarzy – św. Jan Ap., św. Marek Ewg., św. Franciszek Salezy

Pisarzy hiszpańskich – św. Teresa z Avili

Piwowarów – św. Bonifacy, św. Medard, św. Mikołaj, św. Wawrzyniec, św. Augustyn, św. Florian, św. Arnulf, św. Dorota

Płatnerzy – św. Eustachy, św. Wilhelm z Akwitanii

Pocztowców – św. Archanioł Gabriel Podkuwaczy – św. Marcin

Podróżnych – św. Rafał, św. Krzysztof, św. Andrzej Ap.

Poetów – św. Grzegorz z Nazjansu Młodszy, św. Cecylia

Policjantów – św. Sewer z Rawenny, św. Michał Arch.

Położnych – św. Dorota,

św. Małgorzata Antiocheńska, św. Leonard,

św. Brygida, św. Peregryn, św. Walburga

Pomocy domowych – św. Żyta, św. Notburga, św. Koleta, św. Blandyna

Posłańców – św. Archanioł Gabriel

Poszukiwaczy skarbów – św. Korona (Stefania), św. Krzysztof

Poziotników – św. Klara, św. Michał Arch.

Pracowników budowlanych – św. Tomasz Ap.

Pracowników cmentarzy – św. Józef z Arymatei

Pracowników izb skarbowych -św. Mateusz Ewangelista

Pracowników leśnych – św. Jan Gwalbert

Pracowników ochrony środowiska -św. Franciszek

Pracowników radia i telewizji – św. Klara, św. Gabriel Arch., św. Joanna d’Arc, św. Łucja

Pracowników socjalnych – św. Franciszek

Pracowników społecznych -św. Ludwika de Marii lać

Pracowników telekomunikacji -św. Joanna d’Arc

Pracujących na roli – św. Izydor, św. Brygida, św. Idzi

Praczek – św. Klara, św. Wawrzyniec, św. Maura z Troyes, św. Weronika, św. Katarzyna ze Sieny

Prasowaczek – św. Wawrzyniec

Prawników – św. Jan Kapistran, św. Tomasz Morus, św. Fidelis

Proboszczów – św. Iwo, św. Jan Maria Vianney

Producentów świec – św. Genowefa, św. Mikołaj, św. Jan Ap.

Profesorów – św. Jan Kanty

Profesorów teologii moralnej -św. Alfons Liguori

Prządek – św. Katarzyna Aleksandryjska

Przetwórców ołowiu – św. Wincenty Ferreriusz

Przewoźników – św. Krzysztof

Przyrodników – św. Hildegarda, św. Albert Wielki

Pszczelarzy – św. Ambroży,

św. Bernard z Clairvaux, św. Walenty

Radiologów – św. Michał Arch.

Radiomechaników – św. Michał Arch.

Rekawiczników – św. Gummar, św. Kryspin, św. Kryspinian, św. Marcin, św. Maria Magdalena

Robotnic – ś w. Paweł Ap.

Robotników – św. Józef, św. Marcin de Pares, św. Franciszek, św. Bonawentura

Robotników budowlanych – św. Marek Ewg.

Rolników – św. Izydor Oracz, św. Roch, św. Medare, św. Gwidon, św. Eligiusz, św. Barbara, św. Walburga

Rolników uprawiających winogrona – św. Serwacy, św. Medard, św. Jan Ap., św. Wanibald

Rusznikarzy – św. Eustachy, św. Marcjan, św. Martyriusz, św. Marcin, św. Eligiusz

Rybaków – św. Piotr Ap., św. Andrzej Ap., św. Benon z Miśni, św. Idzi, św. Mikołaj, św. Ulryk

Rycerzy – św. Jerzy, św. Antoni Pustelnik

Rymarzy – św. Piotr Ap.

Rzemieślników – św. Józef, św. Genowefa

Rzeźbiarzy – św. Klaudiusz,św. Łukasz Ewangelista, św. Tymon z Salzburga,św. Rajnold, św. Marta

Rzeźników – św. Andrzej, św. Bartłomiej Ap., św. Maciej, św. Łukasz, św. Hubert, św. Piotr Ap.

Sędziów – św. Brycjusz, św. Iwo, św. Mikołaj, św. Chryzant, św. Daria

Siodlarzy – św. Bartłomiej Ap., św. Kryspin, św. Kryspinian, św. Wolfhard, św. Jerzy

Sklepikarzy – św. Jakub Młodszy, św. Filip Ap.

Skruszonych prostytutek – św. Łucja

Służących – św. Zyta, św. Notburga, św. Koleta, św. Blandyna

Sokolników – św. Symforian z Autum

Speleologów – św. Benedykt z Nursji

Spowiedników – św. Alfons Liguori

Sprzedawców – św. Jan Nepomucen

Sprzedawców koni – św. Idzi

Sprzedawców koronek – św. Mikołaj

Sprzedawców kwiatów – św. Dorota

Sprzedawców lnu – św. Franciszek, św. Joachim

Sprzedawców pachnideł – św. Mikołaj

Sprzedawców ryb – św. Andrzej Ap., św. Magnus ze Szkocji, św. Piotr Ap.

Sprzedawców sukna – ś w. Franciszek, św. Urszula, św. Mikołaj

Sprzedawców tytoniu – św. Katarzyna de’ Ricci

Sprzedawców wina – św. Mikołaj, św. Maria Magdalena

Sprzedawców zboża i nasion – św. Mikołaj

Stajennych – św. Leonard, św. Szczepan

Stangretów – św. Szczepan, św. Wulmar

Stenografów – św. Kasjan

Stolarzy – św. Roch, św. Serwacy, św. Tomasz Ap., św. Szczepan, św. Jan Chrzࡣiciel, św. Piotr

Stolarzy artystycznych – św. Anna 26

Stomatologów – św. Apolonia, św. Kosma i Damian

Strażaków – św. Florian, św. Barbara, św. Katarzyna Sieneńska

Strażników więziennych – św. Adrian (Hadrian)

Straży granicznej – św. Mateusz Ap.

Strzelców – św. Dionizy, św. Hubert

Sukienników – św. Sewer z Rawenny,

św. Markulf, św. Benon z Miśni, św. Piotr Ap.

Szczotkarzy – św. Roch, św. Ludwik IX, św. Marcin

Szermierzy – św. Michał Arch.

Szewców – św. Kryspin, św. Kryspinian, św. Gutman, św. Błażej

Szklarzy – św. Marek Ewangelista,św. Wawrzyniec, św. Serapion z Aleksandrii,św. Klara, św. Piotr, św. Łucja

Sztukatorów – św. Bartłomiej, św. Ludwik IX, św. Błażej

Szwaczek – św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Łucja, św. Weronika

Ślusarzy – św. Eligiusz, św. Baldomer, św. Serwacy, św. Dunstan, św. Piotr Ap.

Śpiewaków – św. Cecylia,św. Arnold z Arnoldsweicler, św. Leon I Wielki

Taksówkarzy – św. Wit, św. Krzysztof

Tancerzy – św. Wit, św. Jan Chrzciciel

Tapicerów – św. Franciszek, św. Łucja

Teologów – św. Augustyn, św. Ignacy,św. Hieronim, św. Tomasz z Akwinu,św. Albert Wielki, św. Katarzyna Aleksandryjska,św. Paweł Ap., św. Bonawentura

Tkaczy – św. Anastazja, św. Paweł, św. Stefan, św. Franciszek, św. Szymon Ap., św. Marcin, św. Łucja, św. Szczepan, św. Erazm, św. Barbara, św. Jan Chrzciciel, św. Letus

Tkaczy dywanów – św. Paweł Ap.

Tkaczy lnu – św. Weronika

Tokarzy – św. Bernard, św. Michał Arch., św. Hubert, św. Iwo Tironu, św. Erazm

Tragarzy – św. Krzysztof, św. Leonard, św. Akwilin, św. Bonawentura

Tynkarzy – św. Bartłomiej, św. Kilian

Urzędników – św. Jan Ap.

Urzędników podatkowych – św. Gwidon,św. Mateusz Ap.

Warzelników – św. Wit

Weterynarzy – św. Eligiusz bp Noyon

Wędliniarzy – św. Antoni Pustelnik

Właścicieli hoteli – św. Marta

Właścicieli kin – św. Jan Chrzciciel

Właścicieli winnic – św. Genowefa, św. Seweryn,

św. Wincenty z Saragossy, św. Ulryk, św. Goar

Wikliniarzy – św. Eligiusz, św. Jan Ap., św. Marek Ewg., św. Paweł Ap.

Woskarzy – św. Ambroży, św. Jakub Starszy

Woziwodów – św. Andrzej Ap.

Woźniców – św. Katarzyna, św. Łucja, św. Szczepan, św. Wulmar, św. Krzysztof

Woźnych – św. Łucja

Wychowawców – św. Jan Chrzciciel de la Salle

Wydawców – św. Benedykt, św. Augustyn

Wytwórców cegły – św. Wincenty z Saragossy, św. Piotr, św. Goar, św. Fiakriusz

Wytwórców fajek – św. Katarzyna de’ Ricci

Wytwórców guzików – św. Mikołaj

Wytwórców gwoździ – św. Chlodwald, św. Helena

Wytwórców igieł – św. Helena

Wytwórców jedwabiu – św. Bonawentura

Wytwórców koszy – św. Paweł z Teb

Wytwórców lamp – św. Eligiusz

Wytwórców mat – św. Paweł z Teb

Wytwórców mydła – św. Florian

Wytwórców noży – św. Łucja

Wytwórców ołówków – św. Tomasz z Akwinu

Wytwórców pachnideł – św. Mikołaj, św. Maria Magdalena

Wytwórców powrozów – św. Paweł Ap.

Wytwórców przyrządów matematycznych -św. Hubert

Wytwórców win – św. Tychon, św. Urban I

Wytwórców wyrobów skórzanych -św. Szymon Ap.

Wytwórców wyrobów srebrnych – św. Eligiusz

Zdunów – św. Piotr Ap.

Zecerów – św. Katarzyna Aleksandryjska

Zegarmistrzów – św. Eligiusz, św. Bartłomiej Ap., św. Wilhelm, św. Piotr Ap., św. Herman z Kolonii

Zielarzy – Matka Boska Zielna

Złodziei – św. Dyzma

Złotników – św. Bernard bp, św. Dunstan bp, św. Michał Arch., św. Łukasz, św. Eligiusz, św. Anastazy Perski, św. Bernward, św. Agata

Żeglarzy – św. Piotr Ap., św. Anna, św. Erazm, św. Mikołaj z Miry, św. Placyd z Subiaco, św. Andrzej Ap., św. Klemens I, św. Krzysztof

Żniwiarzy – św. Oswald

Żołnierzy – św. Marcin z Tours,św. Jerzy z Liddy, św. Eustachy,św. Demetriusz z Salonik, św. Michał Arch.,św. Tedor, św. Sebastian, św. Ignacy Loyola

PATRONOWIE STANÓW, ORGANIZACJI, INSTYTUCJI, STOWARZYSZEŃ, ZALET LUDZKICH

Abstynentów – św. Maksymillian Kolbe, św. Piotr Ap., św. Marcin, św. Jan Chrzciciel

Akcji Katolickiej – św. Róża z Witerbo

Akcji Katolickiej Młodzieży Afryki -św. Karol Lwanga

Akcji Katolickiej we Włoszech -św. Gabriel Perdolente

Alkoholików – św. Mateusz Ap.

Alpinistów – św. Bernard z Menthon

Apostolstwa chorych – św. Ludwina

Ascetów – św. Hieronim

Bibliotek – św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Wiborada

Biednych – św. Antoni, św. Wawrzyniec Diakon, św. Marcin, św. Iwo

Braci laików – św. Feliks

Bractw – św. Paschalis Baylon

Bractwa św. Tekli – św. Tekla

Chłopów-św. Wendelin, św. Leonard, św. Medard

Chorych – św. Jan Boży

Chóru kościelnego – św. Młodziankowie, św. Cecylia

Chóru szkolnego – św. Grzegorz Wielki

Ciężarnych kobiet -św. Małgorzata Antiocheńska, św. Agapit, św. Rajmund Nonnat

Ciężkiej pracy – św. Cyriak

Cmentarzy – św. Michał Arch.

Czystości – św. Agnieszka

Dobrego pożycia małżeńskiego – św. Urszula, św. Wincenty Ferreriusz

Dobrej sławy – bł. Bronisława Dobrych żniw – św. Izydor

Domów rekolekcyjnych – św. Ignacy Loyola

Dusz pozostających w czyśćcu -św. Mikołaj z Tolentino

Dusz zaniedbanych – św. Afra

Duszpasterzy młodzieżowych – św. Jan Bosco

Dzieci – św. Mikołaj, św. Antonii, św. Ignacy Loyola, św. Feliks z Cantalicio, św. Pankracy, św. Symforian z Autum, św. Agnieszka, św. Gerwazy, św. Protazy

Dzieci Maryi – św. Agnieszka

Dzieł Miłosierdzia – św. Wincenty a Paulo

Dzieł misyjnych – bł. Maria Teresa Ledóchowska

Dzieł misyjnych w Polsce -bł. Maria Teresa Ledóchowska

Dziewcząt – św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Barbara, św. Irena z Tesaloniki

Dziewic – św. Józef, św. Genowefa, św. Jan Chrzciciel, św. Mikołaj, św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Agnieszka, św. Piotr Ap., św. Blandyna, św. Małgorzata z Antiochii

Egzaminowanych – św. Józef z Kupertynu

Emigrantów – św. Franciszka Cabrini, św. Rafał Arch.

Gier loteryjnych – św. Korona (Stefania)

Głuchoniemych – św. Wit

Górali – św. Bernard z Menthon

Grzesznic nawróconych – św. Maria Egipcjanka

Grzeszników (nawracających się) -św. Józef z Kupertynu

Harcerzy – św. Jerzy

Instytucji charytatywnych -św. Wincenty a Paulo

Izb Skarbowych – św. Mateusz Ewangelista Jeńców – św. Mikołaj

Szczęśliwego dzieciństwa – św. Gezelin Karmiących matek – św. Agata

Katolickiej organizacji szkolnej w Niemczech -św. Piotr Kanizjusz

Kobiet – św. Felicyta, św. Genowefa, św. Klotylda, św. Antoni, św. Magdalena

Kobiet chrześcijańskich – św. Monika

Kobiet oczekujących potomstwa -św. Sykstus II, św. Idą, św. Kunegunda, św. Etelburga

Kobiet pokutujących – św. Małgorzata z Cortony, św. Afra

Komunikacji – św. Krzysztof

Kongresów Eucharystycznych -św. Paschalis Baylon

Kopalni – św. Helena, św. Grzegorz I, św. Ingenuin, św. Wigiliusz z Trydentu

Kopalni soli – św. Kinga

Kościoła Katolickiego – św. Michał Arch.

Kościoła powszechnego -św. Józef Oblubieniec NMP

Królów angielskich – św. Oswald, św. Edward Wyznawca

Krzyżowców – św. Oswald

Księży – św. Jan Nepomucen

Literackich stowarzyszeń -św. Katarzyna Aleksandryjska Macierzyństwa – św. Idzi

Małżeństw – św. Józef, św. Tomasz, św. Antonii

Małżeństwa młodego – św. Dorota, św. Zdzisława

Matek – św. Anna, św. Monika, św. Felicyta, św. Zdzisława, św. Feks

Matek oczekujących potomstwa -św. Bonawentura, św. Ignacy, św. AIruna

Mężczyzn – św. Bernard z Badenii

Mężów mających złośliwe żony – św. Gummar

Mieszczan – św. Gutman

Miłośników książki – św. Wiborada

Ministrantów – św. Jan Berchmans,św. Dominik Savio, św. Tarsycjusz,

Misji – św. Teresa Lisieux

Misji na Wschodzie – św. Franciszek Ksawery

Misji wśród Murzynów – św. Piotr Klawer

Misjonarzy – św. Franciszek Ksawery

Misjonarzy ludowych – św. Leonard

Młodzieży – św. Maria Goretti,św. Dominik Savio, św. St. Kostka, św. Jan Bosco

Młodzieży afrykańskiej i Akcji Katolickiej -św. Karol Lwanga

Młodzieży studiującej – św. Alojzy Gonzaga

Monastycyzmu wschodniego — św. Bazyli Wielki

Muzyki kościelnej – św. Cecylia

Narzeczonych – św. Antoni Padewski,św. Walenty, św. Jadwiga Śląska, św. Wunibald,św. Dorota

Nauczania chrześcijańskiego -św. Jan Chrzciciel de la Salle

Nowożeńców – św. Dorota

Ojców – św. Józef Oblubieniec NMP

Od spraw finansowych – św. Korona (Stefania)

Opuszczonej młodzieży – św. Hieronim

Organizacji charytatywnych -św. Wincenty a Paulo

Organizacji czeladniczych -św. Klemens Dworzak

Organizacji naukowych – św. Hieronim

Panien na wydaniu – św. Kolman ze Stockerau

Papieży – św. Piotr Ap.

Pielgrzymów – św. Rafał Arch., św. Gertruda, św. Aleksy Żebrak, św. Mikołaj, św. Brygida, św. Petronela

Podróżnych – św. Marcin, św. Mikołaj, św. Julian Hospitator, św. Rafał Arch., św. Gertruda, św. Józef, św. Petronela, św. Antoni

Podrzutków – św. Wincenty a Paulo

Pokutnic – św. Maria Egipska, św. Magdalena

Pomyślnych egzaminów – św. Józef z Kupertynu

Postników – św. Julian Hospitator

Potrzebujących – św. Mikołaj

Poszukiwaczy skarbów – św. Helena

Pracowników społecznych -św. Ludwika de Marii lać

Prasy katolickiej – św. Franciszek Salezy, św. Paweł Ap.

Proboszczów – św. Jan Maria Vianney, św. Iwo

Przyjaźni – św. Jan Ap.

Przysiąg (mściciel krzywoprzysięstw) -św. Pankracy

Przystępujących do I Komunii Św. -św. Imelda Lambertini

Pustelników – św. Franciszek z Paoli

Radiofonii – św. Joanna d’ Arc

Rekolekcji – św. Ignacy Loyola

Rodzących – św. Peregryn

Rodzin chrześcijańskich – św. Józef

Rozbitków morskich – św. Piotr Ap.

Rozpoczęcia roku szkolnego – św. Maciej Ap.

Rycerzy – św. Jerzy, św. Andrzej, św. Maurycy, św. Pankracy, św. Kwiryn z Rzymu

Seminariów – św. Karol Boromeusz

Skautów – św. Jerzy

Sierocińców – św. Wincenty a Paulo

Sierot – św. Józef, św. Elżbieta Węgierska, św. Iwo

Służby socjalnej – św. Ludwika de Marillac

Spowiedników – św. Jan Nepomucen

Sprawiedliwości społecznej -św. Marcin de Porres

Stowarzyszeń i bractw św. Elżbiety -św. Elżbieta Węgierska

Stowarzyszeń i organizacji charytatywnych -św. Elżbieta Węgierska

Straży pożarnych – św. Florian

Studenckich stowarzyszeń katolickich -św. Konrad

Studentów – św. Albert Wielki, św. Alojzy Gonzaga

Studentów teologii na Wschodzie -św. Jan Damasceński

Szczęśliwego dzieciństwa – św. Felicyta. św. Anna

Szczęśliwego małżeństwa – św. Anna

Szkół katolickich – św. Tomasz z Akwinu

Szkół wyższych – św. Tomasz z Akwinu

Szkół powszechnych – św. Stanisław Kostka, św. Józef Kalasanty

Szpitali – św. Roch, św. Jan Boży,św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Gertruda,św. Kamil

Sztuki chrześcijańskiej – św. Łukasz

Taterników – św. Wawrzyniec

Telegrafii – św. Joanna d’ Arc

Telewizji – św. Klara

Tercjarek dominikańskich -św. Katarzyna ze Sieny

Tłumaczy – św. Hieronim

Turystów – św. Krzysztof

Ubogich – św. Antoni z Padwy, św. Franciszek, św. Gertruda

Ubogich dziewcząt – św. Mikołaj, św. Żyta

Uciekinierów – św. Józef, św. Rafał Arch.

Uczniów – św. Grzegorz

Uczonych – św. Hieronim

Uniwersytetów – św. Hieronim, św. Katarzyna Aleksandryjska

Wdów – św. Monika, św. Elżbieta Węgierska, św. Gertruda, św. Anna

Więzień – ś w. Józef Cattasso

Więźniów – św. Barbara, św. Jan Grandę,św. Leonard, św. Roch, św. Marcin,św. Piotr Nolasco, św. Mikołaj,św. Dominik z Silos, św. Jerzy,św. German z Paryża, św. Bernard z Tironu

Włóczęgów – św. Aleksy

Wolności – św. Mikołaj z Tolentino

Woźnych sądowych – św. Ludwik IX

Wychowawczyń – św. Urszula

Wydawnictw katolickich – św. Jan Bosco

Wypędzonych – św. Józef

Wypędzonych z Ojczyzny – św. Jadwiga Śląska

Wzywani o dobre zbiory – św. Medard

Wzywani o właściwy wybór zawodu -św. Alojzy Gonzaga

Wzywani przy porodzie wieloraczków -św. Notburga z Klettgan

Wzywani w modlitwie o dobre małżeństwo -św. Andrzej Ap., św. Walenty, św. Urszula, św. Tomasz Ap.

Wzywani w modlitwie o szczęśliwe rozwiązanie- św. Joanna Franciszka de Chantal, św. Lutgarda

Wzywani w modlitwie o urodzaj – św. Paweł Ap.

Wzywana w modlitwie o życie wewnętrzne -św. Teresa z Avili

Zakochanych – św. Walenty

Żebraków – św. Zenon z Werony, św. Aleksy Żebrak, św. Marcin, św. Elżbieta Węgierska

Żon – św. Małgorzata z Antiochii

Żonglerów – św. Julian z Le Mans

PATRONOWIE WZYWANI W CHOROBACH

Biegunki – św. Wolfgang

Ból brzucha – św. Erazm

Ból gardła – św. Błażej

Ból głowy – św. Anastazja, św. Dionizy,św. Teresa z Avila, św. Gezelin, bł. Roland,św. Bibiana, św. Piotr Damiani,św. Katarzyna ze Sieny, św. Atanazy z Aleksandrii

Ból nerek – św. Burchard

Ból serca – św. Teresa z Avili

Ból stawów – św. Burchard

Ból uszu – św. Otylia

Ból zębów – św. Apolonia, św. Błażej

Choroby dróg moczowych – św. Florencjusz

Choroby gardła – św. Błażej, św. Otylia,św. Sykstus II, św. Aleksander I, św. Godelewa

Choroby migrenowe – św. Pankracy

Choroby nóg i kolan – św. Roch, św. Jan Ap.

Choroby oczu – św. Klara, św. Łucja z Syrakuz, św. Rafał Arch., św. Ermelinda, św. Otylia, św. Kolumb, św. Deochaw, św. Helga (liga), św. Kwiryn z Rzymu

Choroby piersi – św. Agata, św. Mamert, św. Bernardyn ze Sieny

Choroby psychiczne – św. Walenty, św. Wit, św. Idzi, św. Dymfna

Choroby reumatyczne – św. Wawrzyniec

Choroby skóry – św. Jerzy, św. Aleksander I

Choroby uszu – św. Otylia,św. Henryk z Ebrantshausen, św. Paweł Ap.

Choroby weneryczne – św. Regina

Choroby wewnętrzne – św. Erazm

Choroby żołądka – św. Erazm

Chorych – św. Jan Boży, św. Ludwina, św. Kamil de Lellis, św. Rozalia z Palermo, św. Sebastian, św. Ludwina

Chorych dzieci – św. Łucja, św. Klotylda

Chorych zakaźnie – św. Rozalia z Palermo, św. Sebastian, św. Genowefa

Dur brzuszny – św. Genowefa Dyfteryt – św. Balbina

Dżumy – św. Pirmin, św. Antonii Pustelnik, św. Walenty, św. Kwiryn z Rzymu

Epilepsja – św. Hubert z Akwitanii, św. Joachim, św. Wit

Epilepsja dzieci – św. Gezelin Febra – św. Gaweł

Głuchoniemi – św. Wit

Gorączka – św. Klara, św. Petronela, św. Dominik Guzman, św. Serwacy, św. Genowefa, św. Piotr Ap., św. Otto, św. Hugo z Cluny

Histeria – św. Wit

Kamica – św. Burchard

Kaszel – św. Kwinktyn, św. Błażej, św. Walburga

Koklusz – św. Maciej Ap.

Kolka – św. Agapit

Konających – św. Benedykt z Nursji, św. Michał

Krwotok – św. Kalsyda, św. Błażej, św. Weronika, św. Gerwazy, św. Protazy, św. Marta

Malaria – św. Zygmunt

Nerwowych – św. Wit, św. Walenty

Ociemniałych – św. Łucja z Syrakuz,

św. Franciszek z Asyżu, św. Otylia, św. Eustazjusz

Odmrożenia – św. Bazylissa

Opętanie -św. Cyriak

Opiekun dzieci mających trudności w mowie -św. Zenon

Ospa – św. Marcin z Tours, św. Kwiryn z Rzymu

Padaczka – św. Walenty, św. Jan Ap., św. Jan Chrzciciel

Paraliż – św. Wolfgang, św. Grzegorz z Frechtu, św. Kwiryn z Rzymu, św. Klotylda

Podagra – św. Maurycy

Poparzenia – św. Jan Ap.

Przepuklina – św. Gummar, św. Zygmunt, św. Raso

Rak – św. Aldegunda, św. Peregryn

Rak piersi – św. Agata

Reumatyzm – św. Serwacy

Różycy świń (choroba św. Andrzeja) -św. Andrzej Ap.

Trędowatych – św. Idzi, św. Guntylda

Ukąszenia przez węża – św. Wit

Wrzodów – św. Błażej

Wścieklizna – św. Hilary z Poitiers, św. Roch, św. Dionizy, św. Hubert, św. Piotr Ap., św. Otto

Zarazy – św. Kajetan z Thieny, św. Wawrzyniec, św. Roch, św. Antoni

Zatrucia – św. Pirmin, św. Jan Ap., św. Benedykt z Nursji

PATRONOWIE WZYWANI W KLĘSKACH, NIESZCZĘŚCIACH I PRZYPADKACH LOSOWYCH

By zapobiec nieszczęściu – św. Zuzanna z Rzymu

Dobrej śmierci – św. Józef,św. Andrzej Awellino, św. Dyzma

Dzieci mających trudności w chodzeniu -św. Nabór, św. Feliks

Inwalidów wojennych – św. Sebastian

Na odnalezienie zgubionej rzeczy -św. Antoni Padewski, św. Arnold

Niewidomych – św. Deochar

Niewinnie oskarżonych – św. Rajmund Nonnat

Niewinnie prześladowanych -św. Elżbieta Węgierska

Niewinnie uwięzionych – św. Wolfgang

Opętanych – św. Dymfna

Opiekunka głodujących – św. Agata

O oddalenie burzy – św. Barbara

O oddalenie wypadków – św. Bibiana

O powstrzymanie deszczu -św. Zuzanna z Rzymu, św. Sabina

O zdrowie dla dziecka – św. Klemeus I

Obłożnie chorych – św. Ludwina

Opiekun osób oczernianych i spotwarzanych -św. Otmar

Opiekun podczas sztormów -św. Tomasz z Akwinu

Opiekun w czasie zarazy – św. Oswald

Przeciwko czarom – św. Benedykt z Nursji

Robotników przymusowych – św. Cyriak

Rozbitków morskich – św. Idzi

Skazanych na śmierć – św. Dyzma

Skazanych na śmierć przez powieszenie -św. Koloman

Spokojnej śmierci – św. Urszula

Spraw beznadziejnych – św. Juda Tadeusz, św. Rita, św. Ekspedyk

Tonących – św. Jan Nepomucen, św. Piotr Ap. Ujawnieniu kradzieży – św. Helena

Umierających – św. Barbara, św. Sebastian, św. Józef, św. Kamil

W agonii – św. Dorota

W ataku i podczas walki przez żołnierzy -św. Teodor z Euchaity

W bezpłodności – św. Antoni Padewski, św. Idzi,

W brak pokarmu u młodych matek -św. Bazylissa męczennica

W czasie burzy – św. Agata, św. Scholastyka, św. Franciszek Salezy, św. Barbara, św. Marek Ewg.

W czasie gradobicia – św. Marek Ewg.

W czasie klęsk żywiołowych -św. Bernard z Clairvaux

W czasie powodzi – św. Donacjan, biskup Reims; św. Jan Nepomucen

W czasie pożaru – św. Agata,św. Antoni, pustelnik; św. Florian, św. Helena

W czasie suszy – św. Symforian z Autum,św. Odo z Cluny, św. Genowefa, św. Scholastyka,św. Izydor, św. Benon z Miśni

W czasie trzęsienia ziemi – św. Felicjan,św. Agata, bł. Piotr Gonzales

W czasie wybuchu wulkanu – św. Agata

W czasie zarazy – św. Erazm, św. Franciszek Salezy

W godzinie śmierci – św. Cyriak

W gradobicie – św. Paweł Apostoł,św. Jan Chrzciciel, św. Dominik Guzman,św. Barnaba

W kłopotach chłopskich – św. Leonard

W kłopotach szkolnych – św. Nonnosus

W modlitwie o deszcz – św. Wiktoria, św. Izydor

W modlitwie o dobrą śmierć – św. Barbara

W modlitwie o nawrócenie męża – św. Klotylda

W modlitwie o ocalenie okrętu przed rozbiciem- św. Antoni

W modlitwie o odnalezienie rzeczy zgubionej -.św. Antoni, św. Arnulf

W modlitwie o odnalezienie topielca -św, Katarzyna Aleksandryjska

W modlitwie o odzyskanie skradzionej rzeczy -św. Mikołaj

W modlitwie o pogodę – św. Fridolin

W modlitwie o uchronienie od kradzieży -św. Mikołaj

W niebezpieczeństwach związanych z wodą -św. Szymon z Metzu

W niebezpieczeństwie utonięcia – św. Maurilius, św. Placyd z Sabiaco

W niepowodzeniu – św. Katarzyna Szwedzka

W niewoli – św. Romediusz

W odnalezieniu zgubionej rzeczy -św. Antoni Padewski, św. Arnold

W pokusach – św. Cyriak

W przymrozki – św. Serwacy

W przypadku błyskawic – św. Michał Arch.

W przypadku choroby koni – św. Eustachy, św. Eligiusz

W przypadku ciężkiego poranienia -św. Weronika

W przypadku fałszywego oskarżenia -św. Dorota

W przypadku kłótni – św. Barnaba

W przypadku kradzieży – św. Filip z Żeli,św. Piotr Ap., św. Edigna

W przypadku krzywoprzysięstwa -św. Maksymin z Trewim

W przypadku niepogody – św. Agata

W przypadku nieszczęść wojennych -św, Antoni

W przypadku obojętności religijnej -św. Remigiusz

W przypadku piorunów – św. Helena

W przypadku plagi mrówek – św. Saturnin

W przypadku plagi szczurów i myszy -św. Koloman, św. Marcin de Porres, św. Gertruda, św. Serwacy

W przypadku pogryzienia przez psa -św. Hubert, św. Walburga

W przypadku pomówień – św. Zuzanna z Rzymu

W przypadku pryszczycy – św. Maciej Ap.

W przypadku smutku – św. Barnaba

W przypadku szkód wyrządzonych przez mrozy- św. Serwacy, św. Zofia

W przypadku trzęsienia ziemi -św. Franciszek z Solano

W przypadku ukąszenia przez węża -św. Hubert, św. Remigiusz

W przypadku waśni rodzinnych -św. Róża z Limy

W przypadku wojny – św. Genowefa, św. Elżbieta Portugalska

W przypadku zaginięcia bydła – bł. Idą

W przypadku zagrożenia przez szkodniki-św. Pirmin

W przypadku zarazy bydła – św.św. Walentyn z Recji, św. Erazm

W przypadku zniesławienia -św. Jan Nepomucen

W ratowaniu duszy dziecka – św. Monika

W słabości fizycznej – św. Hipolit

W strachu – św. Paweł Ap.

W sztorm – św. Teodor, męczennik;św. Walerian, męczennik

W utrapieniach duchowych – św. Teresa z Avili

W zagrożeniu gradu – św. Romediusz

W zagrożeniu ognia – św. Afra, św. Wawrzyniec,św. Cezary z Aires, św. Romediusz, św. Florian

W zagrożeniu powodzi – św. Romediusz

W żałobie w rodzinie – św. Eustachy

Więźniów – św. Fered z Yienne

Wyprasza potomstwo – św. Andrzej Ap.

Wzywani w chorobie dziecka – św. Aldegunda

PATRONOWIE RZECZY, ZWIERZĄT, ROŚLIN I INNYCH

Czasu wolnego (urlopu) – św. Notburga

Dobrych żniw -św. Grzegorz z Nazjanzu Młodszy

Internetu – św. Izydor z Sewilli

Młodych sadzonek i roślin ogrodowych -św. Pankracy

Opiekun bydła – św. Oswald, św. Jerzy, św. Kwiryn z Rzymu

Opiekun bydła hodowlanego – św. Irmund, św. Brygida

Opiekun bydła rogatego -św. Pelagiusz z Kordoby

Opiekun dobrych urodzajów – św. Serwacy

Opiekun drobiu – św. Gaweł

Opiekun gęsi – św. Marcin

Opiekun jabłek – św. Jakub Starszy

Opiekun koni – św. Hipolit, św. Marcin, św. Eligiusz, św. Kwiryn z Rzymu, św. Wincenty Ferreriusz, św. Jerzy

Opiekun krów – św. Brygida

Opiekun mostów – św. Jan Nepomucen

Opiekun organów – św. Cecylia

Opiekun pól – św. Eustazjusz

Opiekun pszczół – św. Ambroży

Opiekun roślin okopowych -św. Marek Ewangelista

Opiekun rzeczy zaginionych – św. Antoni

Opiekun samolotów – św. Eliasz

Opiekun statków kosmicznych – św. Eliasz

Opiekun studni – św. Sebastian

Opiekun trzody – św. Eustazjusz

Opiekun twierdz – św. Barbara, św. Krzysztof

Opiekun winnic – św. Tychon

Opiekun wiosennych siewów -św. Franciszek, św. Błażej Ap., św. Patryk

Opiekun wzrostu fasoli i winogron -św. Sykstus II

Opiekun ziół leczniczych – św. Afra

Opiekun zwierząt domowych – św. Franciszek, św. Ambroży, św. Błażej Ap., św. Patryk, św. Erazm

Orędownik dobrej pogody – św. Medard, św. Marek

W modlitwie o dobre zbiory – św. Jan Ap., św. Sylwester I, św. Engelmar

W modlitwie o pomyślny Nowy Rok -św. Sylwester I

Wież – św. Barbara

———————————

Zdaję sobie sprawę, że to zestawienie może wydać się komuś jeszcze bardziej zabawne niż kolejny odcinek mojej powieści, no ale nie jest łatwo konkurować z czymś takim, będać skromnym pisarzem od przypadku do przypadku.

Dawniej też Pantryjota, a więcej o mnie w stopce.

Kategoria: Różności niesklasyfikowane (8)
  1. ViC-Thor pisze:

    męższczyzna (w) galeryjny
    m

    —————#-
    :))
    Nowy gatunek.

Dodaj komentarz