Tradycja

Ostatni tydzień media zdominowały wiadomości typu: dziś niedziela palmowa- chrześcijanie  święcą palmy! -podobno w niektórych kręgach do dziś panuje przekonanie, że  im większą palmę wykona panna, tym większe będzie miała powodzenie 🙂 albo: dziś wielki piątek- chrześcijan obowiązuje ścisły post,  w wielką sobotę za to w wiadomościach pokazywane są migawki z obrządku  święcenia  pokarmów, ludziska prześcigają się, kto przyniesie najpiękniej przystrojony koszyczek. Trzeba też  zrobić ostatnie zakupy w galerii, bo przecież muszę mieć nowy ciuch na święta,  nawrzeszczeć na kasjerkę w biedronce, dlaczego tak dużo naliczyła, porysować sąsiadowi samochód, bo źle zaparkował…

Słowem tradycji musi stać się za dość.

Jako chrześcijanka zmuszona jestem sprostować- chrześcijanie ( nie mylić z katolikami!) nie muszą pościć, święcić pokarmów i palm-odprawiać tych wszystkich pogańskich obrzędów-  media mylą wiarę z tradycją.  Oglądając i słuchając tych bzdur czuję się zażenowana  ignorancją jaką się wykazują , że nie wspomnę o suwerenie.

W moim rozumieniu Wielkanoc to dla chrześcijan przypomnienie  tego, co zrobił da nich Bóg -poświęcił życie syna , by odkupić ich grzechy. Dlatego jedyną powinnością  chrześcijan jest wdzięczność i miłość Boga i bliźniego. Wesołych Świąt!

 

 

 

Ciągle poszukuję sensu, poza tym kocham koty, psy i cale stworzenie, lubię słuchać mądrych ludzi, cieszę się, gdy mogę nauczyć się czegoś nowego, pokonać jakieś własne ograniczenie, lubię odkrywać w sobie, to, co jeszcze nie odkryte , ot, egocentryczka po prostu.

Kategoria: Katoholizm i inne choroby (11)
 1. Kfiatushek pisze:

  Dziwię się, że się dziwisz. Polski katolicyzm nie ma ze słowami Jezusa Chrystusa wiele wspólnego. Ogranicza się do pustych słów i gestów, pielgrzymek, kapliczek, krzyży i złocenia kościołów. Taka odmiana bazarowa wiary. Barwna i nienachalnie głęboka.

 2. Jose Obando pisze:

  Cześć,
  komentuję coś co mnie nie dotyczy ale to jest właśnie nowa tradycja, zabrac głos w sprawie nie będąc jej uczestnikiem.
  Ludzie wyszukują dla siebie jakieś proste rytuały, które pomagają im żyć, według nich, dostojniej. Religia, jakakolwiek, daje piękne rozwiązania. A że to jest mit, kogo to interesuje?
  Pozdrawiam

 3. Kfiatushek pisze:

  Jestem dokładnie zdania Jose Obando. Im wyższy stopień skomplikowania filozofii, tym mniejszy w niej udział populacji ludzkiej. Najlepiej sprzedaje się kicz i szmira.

 4. McQuriosum pisze:

  Kicz i szmira, w czystej postaci…?

 5. krawcowa pisze:

  Tradycja malowania jajek 🙂

 6. Protest-antka pisze:

  Kfiatushek,

  Hej, nie pisałam, że się dziwię – KK jest jaki jest bo ma w tym swój żywotny interes , irytuje mnie ignorancja mediów, podobno niezależnych i obiektywnych które powielają bezrozumnie tę narrację, utozsamiając chrześciaństwo z katolicyzmem. Pozdrawiam świątecznie

 7. Pantryjota pisze:

  Protest-antka,

  Warto pamiętać, że na początku był gwałt.

 8. Pantryjota pisze:

  Moim zdaniem wersja lepsza od oryginału:

 9. Protest-antka pisze:

  Pantryjota,

  masz na myśli Cohena? wersja też dobra, w cytowanej przeze mnie śpiewają zwykli ludzie, dlatego ją wybrałam. A wiesz, że utwór ten jest w niektórych kręgach uznawany za hymn ateistów ????

 10. Pantryjota pisze:

  Protest-antka,

  Nie wiedziałem, że ateiści mają swój hymn.
  Ale nasza Bobrza rodzina też ma:

 11. Protest-antka pisze:

  Pantryjota,

  też niezła 🙂 (a jak potraktujesz tę buźkę?)

Dodaj komentarz