Co nas wykończy

Naukowcy podali osiem apokaliptycznych wizji całkowitej zagłady lub bardzo poważnego upadku ludzkiej cywilizacji. Podają nawet prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz poziom szkód w skali 1 do 10 gdzie 1 – lokalny chaos, a 10 – koniec życia na Ziemi. Nie ma żartów.

ŚMIERCIONOŚNA PANDEMIA

Prawdopodobieństwo 1:2 w ciągu najbliższych 30 lat, poziom szkód 4. Zaraza najpewniej się pojawi bo odporność ludzi spada, a medycyna nie potrafi szybko na nią zareagować. Do najbardziej prawdopodobnych kandydatów na sprawcę zarazy należą: ospa, jakaś odmiana znanego wirusa lub całkiem nowy wirus. Nie wykluczone że produkt jakiegoś laboratorium wojskowego który wymknie się świadomie lub nieświadomie spod kontroli.

SUPERBURZA SŁONECZNA

Prawdopodobieństwo 1:20 w ciągu najbliższych 15 lat, poziom szkód 2. Ostatnio naukowcy z niepokojem patrzą na Słońce. Nie bez powodów zresztą. Cała infrastruktura cywilizacyjna opierająca się na satelitach, komputerach, telekomunikacji i energetyce jest bardzo czuła na uderzenia elektromagnetyczne. Ostatnie takie wydarzenie było w XIX wieku gdy prądy zaindukowane w wyniku wybuchów na Słońcu nawet doprowadziły do śmierci radiotelegrafistów, a zorze polarne widoczne były na Kubie. Wszędzie w każdych obwodach elektrycznych nastąpią przepięcia i wszystkie urządzenia staną się szmelcem. Prawdziwy krach infrastruktury i cywilizacji.

ESKALACJA GLOBALNEGO OCIEPLENIA

Prawdopodobieństwo 1:2 w ciągu najbliższych 200 lat, poziom szkód 3. Stopienie lodów Grenlandii czy też Antarktydy to nie tylko podniesienie poziomu oceanu światowego ale głównie zakłócenie cyrkulacji powietrza, prądów oceanicznych itd. Będzie to miało globalne skutki na życie miliardów ludzi. Po prostu pewne rejony świata staną się niezdatne do zamieszkania i życia.

ERUPCJA SUPERWULKANU

Prawdopodobieństwo 1:100 w ciągu najbliższych 1000 lat , poziom szkód 5. Wybuchy super wulkanów występowały już w przeszłości. Wyrzucenie w atmosferę gigantycznych ilości pyłów i gazów doprowadzi do dramatycznych zmian klimatycznych, a w konsekwencji do głodu i śmierci setek milionów ludzi.

WOJNA NUKLEARNA

Prawdopodobieństwo 1:30 w ciągu najbliższych 10 lat , poziom szkód 6. W wyniku wypadku lub cyberataku może dojść do wymiany ciosów nuklearnych pomiędzy Rosją a USA. Nie bez znaczenia są pozostali gracze posiadający broń nuklearną. Szczególnie ci nowi pełni religijnego fanatyzmu.

UDERZENIE GIGANTYCZNEJ PLANETOIDY

Prawdopodobieństwo 1:1 000 000 w ciągu najbliższych 100 lat , poziom szkód 9. Szanse na uderzenie naprawdę wielkiej planetoidy o średnicy 10 km lub więcej są niewielkie to jednak w przypadku ciała o średnicy 3 km prawdopodobieństwo rośnie do 1:200 000, a może spowodować zagładę jednej czwartej ziemskiej populacji.

BLISKI ROZBŁYSK GAMMA

Prawdopodobieństwo 1:15 w ciągu najbliższych 100 000 000 lat , poziom szkód 7. Błyski gamma powodowane są prawdopodobnie przez zapadanie się masywnej gwiazdy w czarną dziurę lub zderzenie dwóch czarnych dziur. Promieniowanie zniszczy warstwę ozonową i narazi ją na promieniowanie kosmiczne. Sądzi się że wielkie wymieranie sprzed 440 milionów lat zawdzięczamy właśnie takiemu wydarzeniu.

NUKLEACJA WSZECHŚWIATA

Prawdopodobieństwo 1:109 w ciągu najbliższych biliona lat , poziom szkód 10

Zmiana właściwości wszechświata. Powstaje inny o diametralnie innych właściwościach fizycznych. Stary czyli nasz po prostu przestaje istnieć. Tak twierdzą fizycy i kosmologowie.

Nic szczególnego

Kategoria: Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)

Dodaj komentarz