Plastikowa sól

Coraz więcej plastiku i innych odpadów podlega recyklinglowi, gdzie są rozbijane na jak najdrobniejsze cząsteczki. Są one tak drobne, że omijają oczyszczalnie wody i docierają do mórz i oceanów.

Morskie organizmy często spożywają te drobne fragmenty, myląc je z pokarmem. Ryby i owoce morza schwytane jako pokarm dla ludzi często zawierają w sobie szkodliwe cząsteczki. Nowa analiza naukowa pokazała, że sól morska również może być zanieczyszczona plastikiem.

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał 17 różnych soli morskich, wydobywanych w 8 krajach – Australii, Iranie, Malezji, Nowej Zelandii, Portugalii, Południowej Afryce, Japonii i Francji. W laboratorium Uniwersytetu Putra w Malezji przebadano wszystkie próbki za pomocą spektroskopii. Okazało się, że cała sól, oprócz tej wydobywanej we Francji, zawiera cząsteczki obcego pochodzenia. Z 72 cząsteczek, 41.6% stanowiły sztuczne polimery, 23.6% to pigmenty barwiące plastik, a 5.5% to węgiel bezpostaciowy. Pozostałe 29.1% pozostało niezidentyfikowane.

Wyniki te pokazują, że obecne skoncentrowanie plastiku w soli morskiej nie jest zagrożeniem dla ludzkiego organizmu. Jednakże, jeśli więcej szkodliwych cząsteczek przedostanie się do oceanu, a to jest więcej niż pewne, bo zanieczyszczeń przybywa. Nie tylko ucierpią na tym morskie stworzenia, lecz sól, którą spożywamy, może stać się niebezpieczna dla naszego organizmu.

Inspiracja: https://earth-chronicles.com/science/sea-salt-will-become-hazardous-to-health.html

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
  1. ViC-Thor pisze:

    Nie tylko ucierpią na tym morskie stworzenia, lecz sól, którą spożywamy, może stać się niebezpieczna dla naszego organizmu.

    _———–+

    Sól JEST niebezpieczna dla naszego organizmu, od setek lat.

Dodaj komentarz