Ryż

Wzrost emisji CO2 może spowodować „kryzys ryżu” w Azji

Dalszy wzrost stężenia CO2 w atmosferze doprowadzi do niezwykle nieoczekiwanej konsekwencji – kryzysu żywnościowego w Azji z powodu gwałtownego spadku wartości odżywczej ryżu, mówią klimatolodzy.
„Ryż był i jest głównym źródłem żywności dla mieszkańców Azji od wielu tysięcy lat i zaczął odgrywać podobną rolę we współczesnej Afryce.” Jeśli wartość odżywcza ryżu spadnie, wpłynie to na życie milionów matek, dzieci i dorosłych „- powiedziała Kristie Ebi) z University of Washington w Seattle (USA).
Klimatolodzy i biolodzy od dawna wierzyli, że globalne ocieplenie i związany z tym wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze jako całości będzie miał korzystny wpływ na rośliny. W szczególności wzrośnie wydajność fotosyntezy, co pozwoli im produkować więcej składników odżywczych i szybciej rosnąć.
Takie zmiany w ich dzisiejszym życiu są uważane za absolutny plus dla rolnictwa i przetrwania ludzkości, ale według Ebi są oparte na założeniu, że wzrost udziału CO2 w atmosferze nie zmieni niczego poza produktywnością roślin.
Jej zespół sprawdził, czy tak rzeczywiście jest, analizując, jak zmieniał się skład chemiczny i wartość odżywcza ryżu uprawianego w takich warunkach. Aby przeprowadzić ten eksperyment, naukowcy zbudowali kilka specjalnych otwartych szklarni na polach ryżowych w Chinach i Japonii, co pozwoliło im podnieść poziom CO2 w powietrzu i wylądowały tam najbardziej popularne odmiany ryżu.
Taka technika, jak mówią naukowcy, pozwoliła im uprawiać ryż w warunkach zbliżonych do naturalnych – w zamkniętych szklarniach nie rośnie tak dobrze, jak na wolnym powietrzu, co może wpłynąć na wyniki eksperymentu. Kiedy nowa uprawa rosła, naukowcy ją ważyli i analizowali jej skład chemiczny, mierząc udział 18 kluczowych białek, witamin i innych składników odżywczych.
Okazało się, że zwiększona koncentracja CO2 ma nie tylko zalety, ale i wady dla rolnictwa – wartość odżywcza ryżu gwałtownie spadła z powodu spadku stężenia witamin i białek w ich ziarnach. Średnio udział większości witamin spadł o 12-30%, a ilość białka spadła o 10%. Podobnie zmniejszyło się stężenie cynku, żelaza i innych mikroelementów. Wszystko to oznacza, że ​​typowy mieszkaniec krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej będzie musiał jeść więcej ryżu, aby uzyskać „stary” zestaw składników odżywczych, co będzie miało szczególnie negatywny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci i sprawi, że staną się one bardziej podatne na malarię i inne choroby. Co ciekawe, niektóre odmiany ryżu badane przez autorów artykułu mniej reagowały na podobne zmiany klimatyczne niż inne odmiany tej kultury. Ich badania, jak mają nadzieję Ebi i jej współpracownicy, pomogą naukowcom stworzyć nowe odmiany ryżu, które będą gromadzić więcej składników odżywczych z dalszym wzrostem CO2 w atmosferze.

Inspiracja: Nature

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Polityka, geopolityka (6)

Dodaj komentarz