Uzależnienie od małży

Stany Zjednoczone zmagają się obecnie z prawdziwą epidemią opioidową, wynikającą z zapisywania pacjentom wysoce uzależniających leków przeciwbólowych. W efekcie na testach nowych medykamentów w jednym z amerykańskich miast ucierpiała także okoliczna przyroda, w tym przypadku skorupiaki.  Badania wykazały związek między legalizacją marihuany i używaniem opioidów.

Tak zwana epidemia opioidowa dotyczy licznych przedawkowań opiatów w środkowo-zachodnich regionach USA.

W tkankach małż występujących przy portach Seatlle i Brementon odkryto wysokie stężenie oksykodonu – silnego i uzależniającego opioidu. Badania przeprowadzili naukowcy z Puget Sound Institute na Uniwersytecie Washington Tacoma. Zdaniem specjalistów małże po prostu wchłonęły wszystkie te substancje z silnie zanieczyszczonej wody, do której odprowadzane są ścieki.

Bardzo uzależniający oksykodon został wykryty w małżach żyjących w 3 z 18 miejsc testowych. Naukowcy uspokajają przy tym, że skorupiaki te nie występują w rejonach, w których odławia się je do spożycia. Niemniej jednak, nie wyklucza się, że posiłek z dodatkiem małży nafaszerowanej dziesiątkami leków mógłby mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Badacze obawiają się jednak, że ryby znajdujące się wyżej w łańcuchu pokarmowym mogą być zagrożone, ponieważ niektóre gatunki są w rzeczywistości zdolne do uzależnienia się od tych potężnych środków przeciwbólowych.

Naukowcy są w szoku ze względu na  epidemią opioidową. Powodując  zatrważające odzwierciedlenie tego, jak powszechny jest ten problem, nawet skorupiaki żyjące w pobliżu amerykańskiego miasta testują pozytywnie wysoce uzależniające leki przeciwbólowe na receptę.
W nowych badaniach znaleziono ślady oksykodonu, silnego i uzależniającego opioidu, w tkankach rodzimych małż z wód (Mytilus trossulus) portów Seattle i Bremerton. Mało tego, CNN donosi, że małże w okolicy również testują pozytywnie siedem rodzajów antybiotyków, pięć rodzajów leków przeciwdepresyjnych, wiele leków przeciwcukrzycowych i środek chemioterapeutyczny.
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Puget Sound Institute z University of Washington Tacoma. W ich słowach małże są „w zasadzie smacznymi urządzeniami do pobierania próbek”, które rejestrują dane o jakości wody, zbierając zanieczyszczenia w wodzie poprzez karmienie filtrem. W ramach tego projektu naukowcy przeszczepili nieskażone małże ze źródła akwakultury do różnych zatok w pobliżu Seattle, aby zobaczyć, co mogą znaleźć.

Niedawny raport Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wykazał, że przedawkowanie opiatów pochodzi z przepisywanych przez lekarzy leków, co roku ponad 142.550 wizyt w przychodniach generuje górę leków. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna w środkowo-zachodnich regionach USA, gdzie liczba przypadków przedawkowania wzrosła o niewiarygodne 70 procent między lipcem 2016 r. A wrześniem 2017 r.

Niemniej jednak, nikt na pewno nie życzyłby sobie tych małży na  swoim talerzu.

„Nie chciałbyś zbierać i spożywać małży z tych miejskich zatok”, powiedział autor badania Andy James w oświadczeniu.

Źródło: https://www.iflscience.com/environment/shellfish-in-the-us-show-signs-of-an-unbelievably-big-problem/

 

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)

Dodaj komentarz