Wynalazki

Wynalazki dostarczają dobrych powodów, by społeczeństwo stosowało zasadę ostrożności. Krótkoterminowe korzyści gospodarcze płynące z nowych technologii nie powinny być osiągane, gdy istnieje potencjalne zagrożenie dla dobra ludzi i środowiska.

Uwodornione oleje
Bicz dla zdrowia, uwodornione oleje, znane również jako „tłuszcze trans”, zostały wynalezione w celach praktycznych. Pod koniec XIX wieku ludzie zaczęli dodawać wodór do olejów roślinnych, aby zwiększyć trwałość żywności. W przypadku margaryny po raz pierwszy wprowadzono na rynek „tłuszcze trans”, który nazwano zdrowym wyborem jako alternatywą dla masła. Jak się okazało współczesne badania wykazały, że uwodornione oleje, które nie występują naturalnie, miały nieprzewidziane konsekwencje zdrowotne, przyczyniając się do wzrostu złego cholesterolu i zwiększając ryzyko chorób serca. Te wszystkie pełne półki różnych substytutów masła dalej kuszą nabywców. Do czasu, można być pewnym, że to co się zaoszczędzi mniej płacąc za takie smarowidła odda się później na lekarstwa.

DDT
DDT miał być magiczną kulą przeciwko pladze chorób przenoszonych przez owady, takich jak malaria. Odkryty w 1873 roku, DDT nie był powszechnie używany do 1939 roku, kiedy szwajcarski chemik Paul Hermann Muller rozpropagował jego skuteczność jako pestycyd podczas II wojny światowej, odkrycie, to przyniosło mu Nagrodę Nobla w 1948 roku. Po wojnie użycie DDT  wzrosło lawinowo na całym świecie.  W latach 1942-1972 w Stanach Zjednoczonych zużyto około 1,35 miliarda funtów DDT. Książka „Silent Spring” Rachel Carson, opublikowana w 1962 roku, była pierwszą, która zwróciła uwagę na paskudny fakt, że DDT powodował brak płodności i problemy neurologiczne u ludzi i gromadził się w środowisku zatruwając całe łańcuchy pokarmowe w dzikiej faunie i florze, zatruwając ptaki. Używanie substancji chemicznych zostało ostatecznie zakazane, ale trwało to wiele lat. Ofiary w większości już nie żyją lub są bardzo chore. Ciekawostką jest to, że DDT odkryto w lodach Antarktydy. Pięknie wiatry rozprowadziły go po całym świecie. Biedne pingwiny. Kryl w którym jest DDT wraca do cywilizacji w postaci pasz dla świnek i innych zwierząt hodowlanych. My jesteśmy na końcu tego łańcucha pokarmowego.

Azbest

Azbest okazał się być cudownym materiałem. Jest to wszechstronne włókno mineralne, które jest dobre w absorpcji i jest bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym. Jednak te same silne i przydatne włókna są naprawdę nieprzyjemne. Wdychanie toksycznych cząsteczek  azbestu powoduje pylicę azbestową – stan wywoływany przez zwłóknienie, w płucach, bóle w klatce piersiowej, duszność, zaburzenia w oddychaniu i inne komplikacje.

Ołowiowa benzyna
Teraz mamy benzynę bezołowiową. Przez sześć dziesięcioleci firmy paliwowe sprzedawały benzynę ołowiową, ignorując znane niebezpieczeństwa związane z ołowiem, ignorowały tylko po to aby mogły się wzbogacić. Tetraetylek ołowiu podnosił poziom oktanu w benzynie, ale od początku było wiadomo i krążyły  spekulacje na temat bezpieczeństwa jego produkcji i stosowania. W wydaniu TIME z 10 listopada 1924 r. powstał  raport który wykazał, że 35 mężczyzn w firmie Standard Oil Company z New Jersey zapadło na „chorobę zawodową”. Objawy wahały się od bezsenności do niskiego ciśnienia krwi, wszystko z powodu zatrucia ołowiem. Do tej pory szerokie  pasy ziemi przy drogach i autostradach zatrute są ołowiem, a uprawiana przy nich żywność zatruta jest ołowiem. Czy ten wynalazek okazał się opłacalny? Oczywiście że tak, tylko dla Standard Oil Company.

CFC
Chlorofluorowęglowodory lub CFC od początku stosowania zaczęły siać spustoszenie w atmosferze. Stosowane w urządzeniach chłodniczych i puszkach aerozolowych, CFC łączą się z atmosferycznym ozonem, neutralizując związek molekularny i redukując warstwę ozonową, ważną barierę, która chroni powierzchnię Ziemi przed promieniowaniem ultrafioletowym ze słońca. Podczas gdy działający zakaz  od 1970 roku zmniejszył ich użycie, CFC mogą przetrwać w atmosferze przez prawie sto lat, co czyni ten błąd bardzo długo żyjącym. Jeszcze 100 czy dwieście lat i ozon wypełni ponownie powstałe dziury. Do tego czasu ludzie i zwierzęta mają się wystrzegać nadmiernego opalania.

Agent Orange
Silny herbicyd używany od 1961 do 1971 roku w wojnie w Wietnamie, Agent Orange został użyty do niszczenia lasów Wietnamu. Choć się udało, cena była wysoka: ekspozycja okazała się śmiertelna dla ludzi, powodując nowotwory, wady wrodzone i mnóstwo innych zaburzeń. Ponad 80 milionów litrów zostało zrzuconych na Wietnam, co spowodowało setki tysięcy urazów i wady wrodzone wietnamskim obywatelom. Amerykańscy weterani również mieli do czynienia z tym zagrożeniem. Kto by się jednak przejmował Wietnamczykami. Najważniejsze były cele do osiągnięcia.
Pianka polistyrenowa
Stworzony przez Dow Chemical Company w 1941 roku, styropian (pianka polistyrenowa) jest lekka, pławna i bardzo dobrze izoluje. Kubki, talerze, opakowania, izolacja i wiele innych zastosowań nie przewyższa faktu, że EPA uznano za możliwy rakotwórczy styren, jeden z 57 chemikaliów uwalnianych podczas tworzenia styropianu. Wyrzucony na śmieci polistyren nie ulega biodegradacji przez setki, a może nawet tysiące lat.
Pianka polistyrenowa jest głównym składnikiem śmieci  w oceanie, gdzie staje się niebezpieczna dla życia morskiego i może prowadzić do przenoszenia toksycznych chemikaliów do łańcucha pokarmowego. Może być śmiertelny dla każdego zwierzęcia, które połyka jego znaczne ilości.

W ogóle ten polistyren jest ciekawy. Dlaczego? Doskonale izoluje ściany budynków przed utratą ciepła. Ma jednak taką właściwość, że sublimuje (zamienia się od razu ze stanu stałego w opary). Oddychamy powietrzem w swoich domach, latem otwarte okna by było świeże powietrze w mieszkaniu. To że są w nim opary styrenu tego nosem nie wyczujemy.

Same wynalazki, godne nagrody Nobla. Wynalazcy już nie żyją (bo ludzie tak długo nie żyją), ale gdyby żyli musieli by sobie posypać swoje mądre głowy popiołem (najlepiej ofiar ich wynalazków)

Nic szczególnego

Kategoria: Bracia mniejsi, przyroda (4), Różne ciekawe historie (5), Różności niesklasyfikowane (8)
 1. Pantryjota pisze:

  Prawdziwie epokowym wynalazkiem jest Du.a jeżdżąca na nartach.

 2. Wito pisze:

  Bardzo ciekawy dobór wynalazków, które nas wykańczają. Dodałbym do tego sztandarowe wytwory przemysłu petrochemicznego.

 3. Wito pisze:

  Pantryjota,

  A kaczor łażący o kuli to już nie?

 4. Quartz pisze:

  Wito,

  Oczywiście masz rację. Trzeba by było książkę napisać np. benzyna „wzmacjana” czteroetylkiem ołowiu.

Dodaj komentarz